31 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Günyüzü Köyü     Akarsu Dere ve Çeşmelerimiz

 Akarsu Dere ve Çeşmelerimiz

Köyümüzün alt kısmından topraklarımızı ikiye bölerek Harşıt nehri geçmekte olup, Güney kısmında ise Kavraz deresi topraklarımızı ikiye bölerek geçmektedir.Akarsu Dere ve Çeşmelerimiz
 
Köyümüzün alt kısmından topraklarımızı ikiye bölerek Harşıt nehri geçmekte olup, Güney kısmında ise Kavraz deresi topraklarımızı ikiye bölerek geçmektedir.
 
Kotan Deresi
Fındıklı bel ve Üçdoruk tepe havzasından doğarak Derin dere ye karışan ve aynı zamanda Günyüzü kısmında batı sınırımızı oluşturan bir deredir ve Köyün su ihtiyacını karşılamaktadır.
 
Çayır Deresi
Yunus tepesi ve Kurban tepesi havzası arasında kalan Bakacak altından yaklaşık 1900 rakımdan doğarak doğan menbası ile Harşıt nehrine dökülmektedir. .
 
Karınderesi
Çaprak sırları ile Koca kayası sırları arasında, Kez kıranı önünden çıkıp Çeğel oluğu, Kasım oluğu, Çandır, Konaktan Harşıt nehrine dökülmektedir.
 
İngeriş Deresi
Koca kayasının batı kısmından doğarak Harşıt nehrine dökülmektedir.
 
Ambarlı Deresi
Yunus tepesi,   Pirevelent tepe ve Ambarlı sırtları havzasından doğarak civar sular ile birleşip çağlayan kayayı takiben Harşıt nehrine  dökülmektedir.
 
Keçi Deresi
Ambarlı sırtları ile Gürgen tepe sırtları arasındaki havzadan doğarak Harşıt nehrine dökülmektedir.
 
Doymuş Sınırındaki Cıdalı Suyu Deresi
Gürgen tepe ile ayıt tepesi havzasından doğarak Harşıt nehrine dökülmektedir. Aynı zamanda Üçtaş tarafından batı sınırımızı oluşturmaktadır.
 
Mehtarlı Deresi
Mehtarlı tarlası ve Gozinni sırtları havzasından doğarak Derin dereye karışan bir iç deremizdir. 
 
Derin Dere
Kotan deresi, Mehtarlı deresi, Givre gözü deresi ve Keltaş derelerinin köfü değirmeninin yukarısında birleşmesiyle oluşan ve Harşıt nehrine dökülen Günyüzü yönünde batı sınırımızı oluşturan deremizdir.

Oğlak Deresi
Sivri tepesi, Topuklaya havzasından en gözünden doğarak Pıldırıçı takiben Hanyanından Harşıt nehrine dökülen bir iç deremizdir. Oğlak deresi iki adet değirmene su beslemktedir.
 
Kel Deresi
Sünnetçili oluğundan doğarak Harşıt nehrine dökülen bir iç deremizdir.
 
Köyobuzu Deresi
Kuşlağan ağazı menbağından doğarak köy obuzunu takiben Hozan bükten Harşıt nehrine dökülen bir iç deremizdir.
 
Sınırda Kovacı Deresi
Fındıklı Bel den doğarak kök bükünü takiben Çatal kaya derisine dökülen Günyüzü yönündeki doğu sınırımızdır.
 
Çatalkaya Deresi
Kızıl Ali dağlarından doğarak Harşıt nehrine dökülen doğu sınırımızdaki deremizdir.
 
Çayırağzı Deresi:
Halil bey (Çıkrıkdüzü) ve  Çeğelli oba, alınca havzasından doğarak Çayır ağzını takiben Kavraz deresine dökülen deremizdir.
 
Çilekli Deresi:
Yunus tepesinin güney havzasından doğarak Kavraz deresine yakın bir yerde Çat deresi ile birleşerek kavraz deresine dökülen bir deremizdir.
 
Oklu Obuz Deresi:
(ALACAİNEK ALTINDA) Alaca inek sırtları ile Sarı taş sırtları arasındaki havzadan doğarak Kara dere bölge binasına yakın bir yerden Kavraz deresine dökülen bir deremizdir.
 
Ardıç Suyu Deresi:
Polat (kambak) tepe eteklerinden Eşek meydanı sırtı ile Karaburun çamı (Çokak Kıranı) arasındaki havzadan doğarak Kavraz deresine dökülen bir iç deremizdir.
 
Kara Dere Deresi:
Çokak kıranı(Karaburun çamı) ile Ayı gölü sırtları arasındaki havzadan doğarak kara kuz ve sandık yarma eteklerinden yukarı ki kara dere tabir edilen bükten Kavraz deresine dökülmektedir.
 
Sınırda Sırgancık Deresi:
Sırgancık deresi: Polat tepesinin batı kısmından doğarak Taşocağı, Kütüklü yurt, Bayra, Sırgancık obalarını takiben Bölge binasının yanından Kavraz dersine dökülen  Kavraz deresi karşısındaki batı sınırımızı oluşturan bir deremizdir.
 
Çıngırık Deresi
Yunus tepesi ile Pirevelent tepenin yıldırım kayası ve paşa taşının güney kısmından Kavraz deresine dökülen Yayla yönündeki batı sınırımızdır.
 
GÖLLERİMİZ
 
Göllerimiz derken önü kapalı göl olarak herhangi bir gölümüz bulunmamaktadır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yüzmek için Harşıt nehri ve Kavraz nehri üzerinde bulunan normal dere yatağından biraz daha derin olan su birikintilerinin bulunduğu göller olarak değerlendirdik.
 
Kazan gölü, Kuzu gölü, Çopullu göl Kavraz deresindeki göllerimizdir. Kavraz deresinde bulunan göllerimiz HES projesi için yapılmış barajdan dolayı tahribat edilmiştir.
 
Hopulun gölü, Esin gölü, Karagöl kaşı gölü, İnin önündeki göl, Toramanın gölü,  Dolez bükü gölü, Mıh bükü gölü, Molla İbrahimin bükündeki göl (Karagöl), Cazı kaşı gölü, Murat bükü gölü,  Harşıt çayındaki göllerimizdir.
Salih reisin gölü, köfü değirmeni gölü, derin dere ki göllerimizdir.
 
ÇAĞLAYAN VE ŞELALERİMİZ
 
Ambarlı deresinde Çağlayan kaya şelalesi, Derin dere de Salih reisin şelalesi, Çayır deresi içerisindeki şelale,  Karın deresi şelalesi, Engözü Şelalesi
 
KÖPRÜLERİMİZ
 
Topuklu Bük Köprüsü,
Yanık Köprü,
Akköy köprüsü,
Harmancık köprüsü.
Çatal kaya köprüsü, doğu sınırımızda
Derin dere köprüsü, batı sınırımız da, önemli köprülerimizdendir.
 
www.gunyuzum.com
 
 Akarsu   Dere   ve   Çeşmelerimiz 

 Okunma Sayısı : 8791      Tarih :10.12.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu