29 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Röportajlar     Celal TANOĞLU

 Celal TANOĞLU

Azalarım benden ve kendilerinden kopuktular. Azaların halledebileceği en ufak işleri bile ben yaptım. Ben çok yalnız kaldım. Bu ufak işler yüzünden daha büyük projelere imza atamadım. Bana azalarımın en ufak bir yardımı olmadı. Muhtar devlet memurudur. Ben azalarım yüzünden beş yıldır bir gün güvenip de izne ayrılamadım. Buradan sonra mevcut azalar asla çalışmam diyen Günyüzü Köyü Muhtarı Celal TANOĞLU ile Mümin KOZLU’nun yaptığı röportajı yorumlarınıza sunuyoruz.BENİ YALNIZ BIRAKTILAR
  • Muhtarlığım dönemimde yandaşlarımdan çok muhalefetim oldu.
  • İki mahalle arasında ayrılık konusundaki sürtüşme dönemi benim muhtarlığım ve diğer gelecek muhtarlıklar olmak üzere ayrılık konusuna tamamen sona ermiştir.
  • Bazı kesimler ayrılık konusunu sidik davasına çevirdi. Buna muhtar ne yapsın
  • Ben her konuda bürokratik bütün engelleri aştım ama Köyüme geldim tıkandım.
  • Adaylığımı ilk kez sizin siteniz aracılığı ile açıklıyorum.

 
Azalarım benden ve kendilerinden kopuktular. Azaların halledebileceği en ufak işleri bile ben yaptım. Ben çok yalnız kaldım. Bu ufak işler yüzünden daha büyük projelere imza atamadım. Bana azalarımın en ufak bir yardımı olmadı. Muhtar devlet memurudur. Ben azalarım yüzünden beş yıldır bir gün güvenip de izne ayrılamadım. Buradan sonra mevcut azalar asla çalışmam diyen Günyüzü Köyü Muhtarı Celal TANOĞLU ile Mümin KOZLU’nun yaptığı röportajı yorumlarınıza sunuyoruz.
 

 
Kozlu - Öncelikle bize vakit ayırdığınız ve talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sayın muhtarım bize biraz özgeçmişinizi anlatır mısınız yani bu mevkiye nereden geldiniz?
 
Tanoğlu - 1948 yılında doğdum. İlkokulu köyde okudum. 18 yasında DSİ ye iş makinelerinin elektrikçisi olarak girdim ve beş yıl çalıştım. 1968 yılında eşimin de gönlü olarak onu kaçırarak evlendim. İkisi erkek beşi kız olmak üzere yedi çocuğum var. Askerliği İzmir Narlıdere de talim (okuma yazma bilmeyen askerlere okuma yazma öğretmeni) olarak tamamladım. 1975 yılında Türkiye Elektrik Kurumuna da elektrik teknikeri olarak girdim. Bulunduğum bölgelerde sendika başkanı olarak görev yaptım. Ekip şefi olarak görevi bitirdim. 19 yıl bu kurumda çalıştım. 1994 yılında emekliye ayrıldım. Yine aynı yıl Kürtün Anavatan Partisi İlçe Başkanı olarak siyasete atıldım. 1998 yılında bu görevi bıraktım ama yine parti içinde aktif siyasetim devam etti. 2004 yılının Mart ayında muhtar seçildim ve 2009 un Mart ayına kadar da görevimin başındayım.
 
Kozlu - 2004 yılı Mart ayında seçildiğiniz köyümüz muhtarlığına halen devam ediyorsunuz önümüzdeki Mart ayında göreviniz sona eriyor. Muhtarlığınız döneminde yaptığınız hizmetleri hepimiz biliyoruz, ancak bir kez de sitemizde bizimle paylaşır mısınız?
 
Tanoğlu - İlk icraat olarak Kandazoğlu petrolden başlayarak Cami Mahalle Okulu önüne kadar toplam 3,5 km asfalt çalışması oldu. Yıllardan beri devam eden Kavraz Ormanını da itilafı kaldırdık ve buradan 2100 metre küp üretim yapıldı bu üretimi köylümüz yaptı ve bu itilaf sınır köy muhtarları tarafından da onaylandı.
 
Köyümüze sulama suyu olarak üç aylığına gelen su şimdi 12 ay sürekli musluklarımızdan istediğimiz miktarda akıyor, yanı sınır köyümüz olan Çatalağaç köyü ile sınırımızdan akan Kodan deresi suyunu içme suyu olarak 5 km ana boru olmak üzere toplam 14,5 km köy su şebekesi ve boru hattını yaptık. Yine bununla birilikte 65 tonluk aşağıya 60 tonluk yukarıya olmak üzere toplam 125 tonlu iki tane su deposu yaptık.
 
Yukarı mahalleye elektrik geldiği ilk günden bu zamana kadar hiç bakım ve onarım yapılmamıştı. Bu mahallemizin elektrik direklerini ve kablo hattını tamamen değiştirmek üzere elektrik direklerinin üçte ikisini demir direk yaptırdık. Bana her akşam ışığımız yanmıyor diye gelen telefonlar artık bu hizmetle son buldu.
 
Köylümüz cep telefonundan yetirince yararlanamıyordu. Biz bunu göz önüne alarak müracaatımızı yaptık ve Hıdırgıranı mevkiine Türkcell ve Telsim(Wodafone) alıcılarını kurdurduk ve köylümüz nerede olursa olsun cep telefonundan dilediğince yararlanıyor.
 
 
Kozlu - Yaptığınız hizmetlerden sizi en çok hangisi gururlandırıyor ve iyi ki bu hizmetin gelmesine vesile olmuşum dediğiniz bir hizmet var mı?
 
Tanoğlu - Her hizmet beni gururlandırıyor her hizmet bir eksikliğin yok edilmesidir. Ama içme suyu projesi ve asfaltlama çalışmaları en çok gururlandıran hizmetlerim.
 
Kozlu - Yaptığınız hizmetlerden keşke yapsaydım dediğiniz veya yapmak isteyip de gerçekleştiremediğiniz. Bir başka deyişle keşke bu hizmeti yapsaydım dediğiniz odlumu?
 
Tanoğlu - Evet. Halkımızın en büyük maduriyetlerinden biride yayla yolu ulaşımı. Çok uzun, ters ve pahalı bir yol kullanıyoruz. Yani bekli yarım saatlik yolu iki üç saatte ancak gidebiliyoruz. Bakacaktan başlayıp kaderine terk edilmiş bu yolu ben Günyüzü köyü 2009 projesine aldırdım. Bu yolun yapılması bizim için çok iyi ve hayırlı olacak.
 
Kozlu - Sayın muhtarım bazı konularda ve özellikle okul yeri konusunda bazı çevreler tarafından çok eleştirildiniz. Bir başka deyişle aşağı mahallede farklı yukarı mahallede tavırlar sergilediğiniz eleştirileri var yapılan bu eleştirilere bir diyeceğiniz var mı?
 
Tanoğlu - Biz okulun yapılması konusundaki yazıyı okul müdürümüz Hasan TEN hocamızla beraber yazdık valilik, kaymakamlık ve milli eğitim müdürlüklerine gönderdik. Yapılacak olan okulun düğün salonlu konferans salonlu ve içinde öğrencilerimiz için kantini yani son sistem bir okul projesi olası için girişimlerimizi yaptık. Biz ne aşağı mahalleye ne yukarı mahalleye okul istedik biz Günyüzü köyü’ne Okul istedik. İki köyü bir araya getirmek için toplantı üstüne toplantı yaptık. İki köy bir araya gelmediyse bunu bazı kesimler sidik davasına çevirdiyse muhtar ne yapsın, muhtarın her yapmak istediği işe bir destek çıkması gerekenler hep bir engel arayışı içinde oldular. Ben bu konuda bürokratik bütün engelleri aştım, köyüme geldim tıkandım. Muhtarı eleştirenler birde kendi yaptıklarına baksınlar ve birazda kendini eleştirsinler.
 
 
Kozlu - Cami Mahallesi ve yukarı mahalle arasında ayrılık konusundaki referandumdan sonraki gelişmeleri değerlendirir misiniz?
 
Tanoğlu - İki mahalle arasında ayrılık konusundaki sürtüşme dönemi benim muhtarlığım ve diğer gelecek muhtarlıklar olmak üzere ayrılık konusuna son verilmiştir. Biz bu konuda valiliğe ve gerekli üst makamlara ayrılmama konusunda dilekçe ve yazıları madde ve yasasına uygun olarak yazdık gönderdik. Valilik makamı ve mahalli idareler makamı tarafından kabul gördü ve onaylandı. Ayrıca köy ihtiyar heyeti başkanlığımda toplanarak; iki mahalle arasında sınır meselesinin kesinlikle çözülemeyeceğini ve iki köyün coğrafi, kültürel ve akrabalık yapısıyla birbirini tamamlayan bir köy olduğunu ve iki mahallenin birbirinden kesinlikle ayrılamayacağını köy ihtiyar heyetleri tarafından köy karar defterine onaylandı imzalandı. Bir daha açılmamak üzere bu ayrılma olayı kesin ve net bir sözle ve belge ile kapandı.
 
Kozlu - Mutlaka her mesleğin bir zor yanı vardır döneminizde hiç mesleğinizin zor yanıyla karşılaştınız mı? Keşke muhtar olmasaydım dediğiniz oldu mu?
 
Tanoğlu - Muhtarlığım dönemimde yandaşlarımdan çok muhalefetim oldu. Her işe ben koştum. Azaların da yeterli olmaması nedeniyle çok yalnız kaldım. Mutlaka olmuştur ama her şeye rağmen ben görevimin başındayım.
 
Kozlu - Muhtarlık bir ekip işidir. Çalıştığınız aza arkadaşlarınızla tam bir ekip ruhuyla çalışabildiniz mi? Yani azalarınız size yardımcı olabildi mi?
 
Tanoğlu - Hayır. Azalarım benden ve kendilerinden kopuktular. Azaların halledebileceği en ufak işleri bile ben yaptım. Ben çok yalnız kaldım. Bu ufak işler yüzünden daha büyük projelere imza atamadım. Bana azalarımın en ufak bir yardımı olmadı. Muhtar devlet memurudur. Ben azalarım yüzünden beş yıldır bir gün güvenip de izne ayrılamadım.
 
Kozlu - Muhtarlığınız döneminde köy halkı size yeterince destek oldu mu? Köy halkının tutumundan memnun musunuz?
 
Tanoğlu - Hayır bana destek olmadılar. Yandaşımdan muhalefetim çoktu. Bana destek olsalardı ben iki kat hizmet yapardım. Aşamayacağım bir sorun olmazdı.
 
 
Kozlu - Sayın muhtarım birçok dönemde olduğu gibi sizin döneminizde de halen devam eden yayla davası ve sınır tesbitleriyle ilgili çalışmalarınız oldu mu? Özellikle yayla davası hangi aşamadadır?
 
Tanoğlu - Tabiî ki oldu. Özellikle evrak konusunda çok sıkıntı yaşadık. Yani bizim diyoruz ama Devlet belge istiyor. Biz Ta! 1939 yıllarındaki belgelere ulaştık. Bunları tapu kayıttan aldık ve harita mühendisi ile beraber haritaya döktük. Yani bu konunun hemen hemen sonuna geldik diyebilirim.
 
1939 yılında ki haritada sınır köylerimizin muhtarları, Törnük Köyü sınırını Kılıç Kaya, Gebe Kaya, Kurban Tepesi, Dikme Taş, Tek Mezar, Kuruboz Tepesi, Taşlı Güney Harmanı, Abadan Köprüsü, Humarlar Meydanı, Polat Tepesi, Ayı Gölü, Mehdi Kayası, Sırgancık Deresi, Cıngırık Deresi, Paşa Taşı, Kelali Tepesi, Gürgen Düzü, Cıdalı En Şadı Köprüsü, Kodan Deresi, Fındıklı Bel, Kazık Kaya, Kök Bükü ve Çatalkaya Deresi sınırlarımızdır.
Sınır köylerimizin muhtarları tarafından da onaylanmıştır. Bu belge bize fazlasıyla yeter.
 
Kozlu - Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl köyümüzde kadastro çalışması yapıldı ve birçok vatandaşımızın arazisi ormana kaldı, 2-B yasası olarak bilinen 6831 sayılı orman kanununda değişiklik yapan kanun yasalaşmaktadır ve önümüzdeki günlerde ormana kalan arazilerin sahiplerine satışının gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Köyümüz 2-B yasası kapsamına alınmış mıdır? Veya bu konuda bir çalışmanız olmuş mudur?
 
Tanoğlu - Bizim köyümüzde 2-B yasasına uygundur ve işleme alınacaktır. 1968 yılında havadan çekilen bir fotoğraflarla orman görülen araziler 2007 yılında kadastro çalışmaları dolayısıyla o dönemde orman görünen yerler kadastroyla yasalaşmıştır. Bu yerler sahiplerine geri verilecektir.
 
 
Kozlu - Döneminizde birçok siyasi ve bürokratla çalışma fırsatı buldunuz. Sizce köyümüze en yakın isim ve size hep destek olan bir siyasi ve bürokrat kim?
 
Tanoğlu - Siyasi yönden Devlet Dairelerinde tıkanmadım. Valisiyle Kaymakamıyla Encümeni ve Memurlarıyla herkese teşekkür ederim. Ama köyümüze en yakın isimler İlçe encümeni Mesut ŞEN ve Mücel YAKUBOĞLU bize hep destek oldular.
 
Kozlu - Sayın muhtarım tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz? Aday olup tekrar seçilmeniz halinde yapmak istediğiniz hizmetler nelerdir bizimle paylaşır mısınız?
 
Tanoğlu - Benim yaptığım hizmetler belli halkın bunları göz önüne getirmesini istiyorum. Halk layık görürse neden olmasın. Köyün mevcut durumunu en iyi bilen benim. Yanı bir daha göreve gelen kişi köy sorunlarını öğrenene kadar ben gerekli başvuruları yapar ve uygularım.
 
Kozlu - Halktan böyle bir teklif gelmezse yinede aday mısınız?
 
Tanoğlu - Evet ben halka hizmeti için her zaman varım. Adaylığımı da sizin siteniz aracılığı ile açıklıyorum. Ve Günyüzü halkından destek bekliyorum.
 
 
Kozlu - Demin şuan ki mevcut azalarımızdan biraz sitem ettiniz. Azalar konusunda bir çalışmanız var mı? Bir daha bu göreve gelirseniz mevcut azalarla devam etmeyi düşünüyor musunuz?
 
Tanoğlu - Ben kesinlikle bu azalarla çalışmam. Eğer bu göreve gelsem bu azalarla çalış deseler görevi bırakırım. Yani azalarım beni çok yalnız bıraktı. Onlarla bu işi yürütmem mümkün değil.
 
Kozlu - Sayın muhtarım hizmetlerinizden dolayı size başta ben olmaz üzere bütün Günyüzü halkı minnettar. Bize vakit ayırdığınız ve sorularımıza içtenlik, samimiyet ve belgelerle cevap verdiğiniz için www.gunuyuzum.com ailesi adına teşekkür eder görevinizde başarılar ve başarılarınızın devamını dilerim.
 
Tanoğlu - Yardımcı olabildiysek ne mutlu başarılar diliyorum.
 

 
Röportaj: Mümin KOZLU
Günyüzüm Haber
www.gunyuzum.com
14 / 01 /2009
 
 Celal   TANOĞLU 

 Okunma Sayısı : 8426      Tarih :25.08.2015


said yayla - 7.05.2017 -

said yayla Ben Celal TANOĞLUnun yapmış olduğu muhtarlıktan cok memnunum köye su geldi köye asfalt geldi köye okul yapılacaktı asagı yukarı hiç farketmiyo sonuçta bi hizmettir bu.Bütun bunları görmeyen millet nankördür.Celal TANOGLU tekrar muhtar adayı olursa oyum her zaman onunladır Allah onun gibi hizmetkarları basımızdan eksik etmesin.Rabbim uzun ömürler versin Celal TANOGLU abimize. Yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu