31 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Günyüzü Köyü     Gezilecek Turistlik Yerler

 Gezilecek Turistlik Yerler

Topul Kaya, 1915 Yılı Haziran ayından 1917 yılı Ekim ayına kadar Rusların köyümüzü işgali sırasında, Rus Karargâhı olarak kullanılan Topul Kaya Köyümüzün doğusunda olup, rakımı 1250 metredir.


Günyüzü Köyü, Törnük, Üçtaş Köyü

Gezilecek Turistlik Yerler
 
Topul Kaya
 
1915 Yılı Haziran ayından 1917 yılı Ekim ayına kadar Rusların köyümüzü işgali sırasında, Rus Karargâhı olarak kullanılan Topul Kaya Köyümüzün doğusunda olup, rakımı 1250 metredir.
 
Köyümüz yaklaşık olarak 2,5 yıl işgal altında kalmış olup, Bu işgal sırasında köylülerin büyük bölümü yokluk ve açlık yüzünden köyü terk etmek zorunda kalmıştır. Köyü terk edenlerin birçoğu tekrar geri dönememiştir. Kimisi ölmüş, kimisi başka yerlere yerleşmiştir. Bazı ailelerin soyu devan edememiştir. Köyümüzün üst tarafı tel örgü ile çevrilmiştir. Bu sırada köyü terk etmeyen ve çeteler kurarak Ruslarla mücadele eden köylülerimiz onları Topul Kaya’da 1917 yılının Ekim ayında bozguna uğratarak köyü terk etmelerini sağlamışlardır. Hatta onlarca Rus askerini Kayadan aşağıya atarak bertaraf ettiklerini anlatılır.
 
1917 Rus işgali sırasında Rus karargâhı kullanılan Topul Kayada, düşmanı bozguna uğratarak, köyümüzü ve bölgemizin büyük bir zaferin kazandığı yere, www.gunyuzum.com organize ederek köy halkı yardımıyla 12 Nisan 2009 tarihinde bayrak dikildi. Gümüşhane Valisi Sayın Enver Salihoğlu, Kürtün Kaymakamı Orhan Gazi ve Diğer Devlet erkânlarının katılımıyla düzenlenen törende bayrak göndere çekildi.
 
Topul Kayanın bir diğer özelliği ise, tamamen doğal olmasıdır. Yol ve elektriğin olmadığı, köy merkezinden 3 km uzaklıkta, 1250 rakımı olan ve patika yollardan ulaşılabilen önemli bir dağdır. Dağcıların ve doğa tutkunlarının görebileceği, yüzlerce ağaç ve bitki türlerinin yanı sıra onlarca yabanı hayvanlara da rastlamak mümkündür. Harşit vadisinin boydan boya seyredip, bol oksijen alarak, doğa ve manzara resimleri çekmeye çok uygundur.
 
Kurban Tepesi
 
Yerli yabancı tüm turistlerin yaylaya gittiklerinde mutlaka uğrak yeridir. Rakımı 2087 metredir. Araç ve yaya olarak gidilebilir.
 
Topuklu çimenlerde doruk ve çam ağaçlarının altında mangal ve piknik yapılabilir. Kurban tepesin çatal taş isminde iki kaya var bu kayalara çıkılabilir. Dünyayı ayaklarının altında hissedeceksin. Bazen öyle bir sis oluşuyor ki (köprü dumanı) adeta bir denizi andırıyor.
 
Kurban tepesinin güney batı kısmındaki sırtta yatan ziyaretlik, ocak olarak tabir edilen mezar bulunmaktadır. Bu ocak hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bu rivayetlerden biri, Rahmetli Yakup Topar’ın eşi Fatma, keçilerinin akşam gelmemesi üzerine  sabah namazı sıraları ocak altında keçileri yabani hayvan yemesin diye seslenirken, ziyaretin bulunduğu yerden kefeni sırtında zatı muhterem çıkarak sabah ezanını okuyup tekrar bulunduğu yere girdiğin anlatmıştır.
 
Harmancık
Dere boyu yeşilin bin bir tonu eşliğinde? Harmancık Her yönüyle sizi kendine âşık edecek…
 
Geniş ve büyük çam ormanlarıyla ladin, köknar ağaçlarıyla etrafı bir gelin gibi kuşatılmış, ortasından geçen Kavraz deresi ile ayrıca güzellik almış doğan çimenleriyle adeta gelen misafirlere kucak açan harikalar diyarıdır.
 
Nefes almak, yaşamın tadına varmak ve aynı zamanda eğlencenin bir arada olduğu, doğanın en güzel renklerinden olan yeşile ve rengârenk kır çiçeklerine tutkunsanız; ortasından Kavraz deresinin aktığı, çam ağaçlarının ortasında yeşil bir vadidir.
 
Harmancık doğal güzelliğinin yanı sıra diğer bir misyonu ise şenliklere ev sahipliği yapmasıdır. Günyüzü-Üçtaş Muhtarlığı ve Günyüzü-Üçtaş Derneğinin ortaklaşa düzenlediği birinci 11 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleşti. Her yıl devam eden şenlik Karadeniz’de ses getirdi. Cami, park vb alt yapıların olduğu harmacık turizm açısından gelişmeye açıktır.
 
Çağmanlı Tepe
 
Rakımı: 2000 metre olup,  Merek gözü ile Maşat alan obalarının birleştiği zirvedir. Burada istikam çukurları mevcut olup, bazı rivayetlere göre nur indiğini söylenmektedir. (Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı)
 
Polat Tepe (Kambak Tepe)
Rakımı 2310 olup, Köyümüzde tepelerin en yükseğidir. “Polat tepesinin konum itibariyle batı kısmında Çokak kıranı, Ayı gölü, Yangın kaya, Keçi taşı, Sırtları, Sırgancık deresini takiben Kavraz deresi ve takibinde Çıngırık deresi, Paşataşı ile Prevelent tepesi, Yayla yolu Gürgen tepe, Pirişik çeşmesi, Doymuşun cıdalı suyu ve Harşıt deresi, konum itibariyle doğusunda Çıkrık tepe, Humarlar (eşek) meydanı, Abadan köprüsü, Kavraz deresini Takiben Karşı yakada Harmanlar sırtı ve Kuruboz tepesi Kuşdüzü, Çifte yarlar, Dikme taş, Kurban tepesi, Gebe kaya sırtları, Kılıç kayalar, At eğri, Harşıt deresi bulunmaktadır. 
 
Bu kısım da köyümüzün güney sınırlarını oluşturmaktadır. Ve güney kısmında uç sınır noktamızdır. Köyümüzün Harşıt vadisinin güney kısmında kalan sınırlar tamamen bu kısımda belirtilmiştir.
 
Sivri Tepesi
 
Rakımı: 1600 metre olup, Köyümüzün kuzey kısmında en yüksek zirvesidir. Bu tepenin arka kısmında köyümüzün sınırı olan Fındıklı Bel bulunmaktadır.  Tepeden bulunduğu konum itibariyle Batısında ağnak sırtları, çeğel sırtları, Doğusunda ise  Evren yalağı, Gerdeme sırtları, Topuklaya sırtları bulunur. Fındıklı Bel’in Doğusunda Kovacı deresi ve Kök bükünü takiben Çatalkaya deresi ve Harşıt deresi Batısında Kotan deresi, Derindereyi takiben Harşıt çayı, Kuzey sınırlarımızı oluşturmaktadır.  (köyün kuzey kısmında) 
 
Sivri tepesi alt kısımları gür ve uzun Gürgen ağaçları, zirveye doğru doruk ağaçlarıyla kaplıdır. Binlerce orman ve bitki türü bulunmakta olup yüzlerce yapanı hayvanlara rastlamak mümkündür. Ayrıca ormanlarında yüzlerce mantar çeşidi bulunmaktadır.
 
Maşatalan Geçidi
 
Rakım: 1930 metre olan maşat alan geçidi. Maşat kelimesinin manası mezarlık anlamındadır. Bu nedenle bu isimle anılmaktadır. Obanın ismi ise Paçacı Yaylasıdır. Yine boğaz oluşu nedeniyle geçit olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda köyümüzün yayla mezarlığı bu bölgededir. Bu bölgede ocak diye tabir ettiğimiz ziyaretlik mevcut olup, eskiden ve şimdi ziyaret edilmektedir.
 
Bakacak Geçidi
 
Rakım: 1902 Metre Bakacak geçidinin kuzeye bakan yamacı sarp olup, Boğaz olması hasebi ile geçit olarak nitelendirilmiştir. Doğa olaylarında sis ve duman bu boğazdan Kavraz içerisine yayılmaktadır.
 
Yıldırım Geçidi
2011 rakımlı Yıldırım Geçidi Günyüzü köylüleri Yıldırım kayasından yaylaya yaya olarak giderken ve gelirken bu zirveyi kullanmak zorunda idi. Yıldırım geçidinden aynı zamanda doymuş, şadı, kanyaş köyleri de göç ve diğer yaya gidiş gelişlerinde bu geçidi kullanılmaktadır.
 
Şimdilerde pek az rağbet görüyor. Ama o yöre insanının ve diğer köylerin yaylaya geçiş noktası idi. Tüfenk icad oldu mertlik bozuldu misali, gelişen arabalar ve yollar insanları harika bir trankingden  (doğa yürüyüşü) mahrum etti. Bu yollarda ne aşklar, ne dostluklar kuruldu. Ne horonlar tepildi.
 
Yunus Tepesi
Rakım 2181 metredir. Sarı taş obasının zirvesidir. Bu tepede Yunus Ocağı diye adlandırılan ziyaretlikte Yunus Hazretleri yatmaktadır. 
 
Kuruboz Tepesi
Rakımı: 2220 Metre Kuru boz tepesi yemişen yaylasından yukarı doğru Kuş düzünün ve arka taraftan Harmanlar sırtının zirvesidir. Aynı zamanda sınırımızı oluşturmaktadır. 
 
Pirevelent Tepe
Rakımı 2055 Metre Yıldırım kayasının ve Paşa taşının batı kısmında bulunup üzerinde evliya olduğu söylenmektedir. Güney batı Kısmında en yüksek noktamızdır.
 
Çelikkıran Geçidi
 
Rakım 1967 METRE- Çelikkıranı geçidi köyümüzün güney doğu sınırında bulunup Elceğiz sakarının Mansur yurduna aşan sırtın bulunduğu bölgedir. Boğaz olması sebebiyle geçit olarak nitelendirilmiştir.
 
Yanık Köprü
Yine aynı şekilde yolu köyümüzden geçen herkes Doğankent Hidroelektrik Santrali su tutulma yeri Yanık Köprü’yü bilir.
 
Not: Bu araştırma Gümüşhane Eski Adliye Yazı İşleri Müdürü Merhum Mehmet ÜNLÜ’den alıntılar yapılarak www.gunyuzum.com tarafından düzenlenmiştir.
 
Günyüzüm Haber
 
 Günyüzü Köyü    Törnük    Üçtaş Köyü 

 Okunma Sayısı : 8693      Tarih :13.11.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu