26 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Günyüzü Köyü     Günyüzü Köyünü Tanıyalım

 Günyüzü Köyünü Tanıyalım

Günyüzü Köyü, Tirebolu’dan Karadeniz’e dökülen Harşıt ırmağının iki yanına kurulmuş olup, Giresun İlinin Tirebolu ilçesine 45 km, Doğankent İlçesine 14 km, Kürtün ilçesine 15 km, Torul ilçesine 45 km ve bağlı olduğu Gümüşhane’ye ise 70 km mesafededir.


gunyuzu, günyüzü, törnük, tornuk, gümüşhane, kürtün, köy, engüzelköy, gunyuzum

GÜNYÜZÜ KÖYÜNÜ TANIYALIM
 
Günyüzü Köyü, Tirebolu’dan Karadeniz’e dökülen Harşıt ırmağının iki yanına kurulmuş olup, Giresun İlinin Tirebolu ilçesine 45 km, Doğankent İlçesine 14 km, Kürtün ilçesine 15 km, Torul ilçesine 45 km ve bağlı olduğu Gümüşhane’ye ise 70 km mesafededir.
 
Günyüzü Köyü, Gümüşhane’nin sahile açılan kapısı, 20.05.1990 yılında Giresun’un Tirebolu ilçesine bağlı iken, 3644 Sayılı 130 İlçe Kurulması Hakkındaki Kanun'un 50. maddesi uyarınca Gümüşhane’nin Kürtün İlçesine bağlanmıştır.
 
21.06.1990 Karadeniz’deki sel felaketi ile köyümüzdeki ilköğretim okulu, sağlık ocağı, yayla bağlantı köprüleri ve yollarının yanı sıra Sazlıbük Mahallesinde yaşayan esnafı ve halkı etkilenmiş, köy çok büyük zarara uğramıştır. O yıllarda Günyüzü Köyü Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlanmış ve bu büyük felaketin açmış olduğu yaraları devlet millet el ele verek sarıp,  Günyüzü Köyünün her iki mahallesinde okullar yapılmıştır.
 
Günyüzü Köyü fiziki yapı olarak gelişmekte zorlanmaktadır. Bir sahil köyü olmadığı için Limanı, sahil cafeleri, balıkçılık v.b gibi meslek alanları da yoktur. Özellik doğal yeşilliği ve yaylarıyla Karadeniz’de ileriye dönük bir turizm cennetidir.
 
Coğrafi ve İklim şartlarına bağlı olarak köyümün en önemli geçim kaynağı fındık üreticiliğidir. Günyüzü Köyü yaklaşık yılda 500 ton fındık üreterek Gümüşhane ekonomisine katkı sağlamaktadır. 2009 Bakanlar Kurulu kararı ile Fındık Destek kapsamına alınmış olup üreticiler desteklenmiştir. Diğer bir geçim kaynağımız ise ormancılıktır.
 
Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre bu kadar yoğun göç veren bir köy olmamıza rağmen hala köyde yaklaşık 2000 kişi yaşıyor. (1000 üçtaş, yaklaşık 1000 Günyüzü). İki köy ayrı halde bile Gümüşhane’nin nüfusu en büyük iki köyüdür. Aynı zamanda gelişmiş ve eğitim düzeyi de yükselmiştir. Gerek siyasette gerekse devlet kademelerinde birçok üst düzey insanı bulunmaktadır. Hukuk, Tıp, Mühendislik ve diğer meslek fakültelerinden mezun olmuş çok sayıdan insanımız bulunmaktadır.
 
Köyümüzden İstanbul ve Ankara'ya her gün ulaşım gerçekleşmektedir. Saat 13.00 de İstanbul Saat 19:00 da Anakara otobüsleri köyümüz sınırların içinden geçen Gümüşhane Tirebolu transit yolundan hizmet vermektedir. Bu hizmetler aynı saatlerde İstanbul ve Ankara otobüs terminallerinden İlimize gerçekleşmektedir.   En yakınındaki havalimanları Trabzon ve Giresun-Ordu illerindedir. Yine köyümüz sınırlarında dinlenme tesisi mevcuttur.
 

Köyümüzün Tarihi Eserleri

 
 
Köyümüzde tarihi eser olarak nitelendirilecek eser olmamakla birlikte şu anda mevcut olan şima ile yapılmış Çayır deresi içindeki arı bırakma barınakları, Kale mevkiindeki kale, surlarla yapılmış olup, uzun zaman geçmesi  ve define avcılarının hasara uğratması sonucu yıkılmış ve harabe olmuştur. Halen yontulmuş kesme taşları yerinde mevcut ve harabe durumdadır.
 
Ayrıca kilise önü diye tabir edilen Güneybaşı ve civarında bir takım kavimlere ilişkin kalıntıların olduğu, bu yerlerde küp içerisinde insan kemiklerinin bulunduğu görülmüştür. Ayrıca mezarlık arkasında Görüşecek harmanı önünde de aynı şekilde kalıntıların olduğu söylenmektedir. Hazine Tepesi ve Topul Kaya da birinci dünya savaşı, Rus işgali ve istiklal savaşı sıralarında bırakılmış beşli tabir edilen fişekler bulunmaktaydı. Bunun yanında başkaca kayda değer tarihi eser bulunmamaktadır.
 
Yayla yolunda Gölceğiz mevkiinde Birinci dünya savaşı ve seferberlik yıllarında Yunus Tepe, Kabak Tepe, Kurban Tepe Çağmanlı Tepe’de Ruslara karşı savaşan askerlere ekmek pişirmek için yapılmış fırın yaklaşık 15-20 yıla kadar ayakta kalmasına rağmen zaman ve coğrafi yıpranmalara dayanamayarak çökmüştür. Konumu itibariyle ormanın içerisinde tek bir fırın olması sebebiyle tarihi özelliğe sahip olduğu düşüncesindeyiz.
 
Ayrıca köyümüzde tek yazılı kitabe (belge)  niteliğinde olan Sarıtaş Yaylasındaki çeşmede Arapça veya Osmanlıca yazılı bulunan kitabe ne yazık ki bu gün Sarıtaş obasında bir vatandaşın evinin duvarlarında bulunmaktadır.
 
Köyümüzde Türbeler ve Evliyalar
 
 
Törnük mezarlığında bulunan Ocak diye tabir edilen Sultan Törnare hazretlerinin ve hanımının meftun olduğu mezarları Haldede evliyası mezarı Yukarı mahalle mezarlığında meftun, Evliya yanı mezarlığı petekliden yukarı gidilen evliya diye tabir edilen ziyaret yeridir. (ocak) Yunus tepesi evliyası, Yunus ocağı diye tabir edilir, Kurban tepesi evliyası, Her yıl yağmur duası yapılır ve kurbanlar kesilirdi. Bu nedenle kurban tepesi denilmiş olabilir. Yemişen evliyası. Burada da ziyaret edilen bir ocağımız bulunmaktadır. Pirevelent evliyası, burası da ziyaret yerlerimizdendir.
 
Mesire Yerleri
 
 
Köyümüzde özel tasarlanmış bir mesire yeri olmayıp buna rağmen, köyde Kandaz oğlu Kısmet et lokantası,  Hıdır Kıranı, Samanlı boğaz, Hazine tepesi, Petekli Suyu, Çaprak Kıranı ve Gürgen Düzü, İnceli Düzünün üzeri, Kovanlık Kıranı  konum itibariyle piknik alanlarıdır. Nerde olursanız olun sizi buz gibi soğuk su, yemyeşil bir doğa, mükemmel bir manzara karşılayacaktır. Aynı zamanda misafirperver yöre halkımız da sizlere köyümüzün en güzel yiyeceklerinden sunacaktır.
 
Yaylalarımızda ise her taraf mesire yeri olmakla birlikte, Harmancık, Dokuzdönüm, Bölükçam, Mezarlıbük, Tepe Çayır, Kurban Tepe, Çatal taş, Kuş Düzü, Kuru Boz, Kırıklık, Çilekli, Maşatsuyu Tepe ve Sair alanlar piknik ve mesire yeri olarak anılabilir. 
 
Yürüyüş Parkuru
 
 
Yaylada parkur yolu; Yayla yolunda Akköy Köprüsünden, başlayarak, Akköy, Konak, Kez Suyu, Gölceğiz Alanı, Köknar Suyu ve nihayetinde Yıldırım Geçidi, Alacainek Yaylası üzeri, Sarıtaş Yaylası, Maşat Alan ve Merekgözü Yaylasında nihayet bulacak bir yürüyüş parkuru, tırmanışı, düz yürüyüş alanı ve inişi ile doğaseverler ve dağcılar için mükemmel bir parkurdur. Aynı güzergâhta Merekgözü Yaylasından başlayarak geriye dönerek de bu yürüyüş gerçekleştirilebilir.
 
Köyde parkur yolu; Sazlıbük’den başlayarak Yelbeleni, Cinni Göl, Nanaşlı Yanı, Sicimli Yanı, Oğlak Deresi, Geyik Güneyi, Kör Göl, Topul Kaya, Gedeme Evren Yalağı, Garalon Tarlası, Sivri Tepesi, Ağanak, Petekli, Kabayalak, Hıdır Gıranı, Karağaç Cami Mahallesi ve tekrar Yelbeleni ve Sazlıbükte son bulan parkur yoludur.
 
İnsanlarımız
 
 
Hazır cevaptır insanları. Törnüklüye bir soru sorduğunuzda cevabını hemen verir. Ancak, size önceden bir kıssadan hisse anlatır ki; cevabı daha iyi kavrayıp bir daha sormayasınız diye…
 
Cesaretlidir insanları, Her nerede olursanız olun, başınız dara düştüğünde gözünü kırpmadan kendini ortaya atarlar. Bu haliyle bazen kavgacı bazen de çabuk gaza gelen olarak anılırlar ancak işin aslı onların cesur olmasından ve haksızlığa tahammül edememesidir.
 
Farkında olmadan fıkralara konu olur insanları, her biri birbirinden güzel, yeri geldiğinde ders veren yeri geldiğinde yererek eleştiren, bazen sansüre ihtiyaç duyduğumuz bizim kültürümüzü yansıtan herkesin dilinde fıkralar olurlar. Bu arada fıkralarımız birkaç tanesi bazı yazarlar tarafından kitaplaştırılmıştır.
 
Misafirperverdir, cömert, alçak gönüllü, güler yüzlü, hırslı, bazen inatçı en önemli özelliği çalışkandır insanlarımız.
 
Kuş Dili (Islık)
Bilirsiniz yöremizde arazi şartlarından dolayı insanlar iletişimi sağlamak amacı ile kendilerine özgü yöntemler geliştirmişler. İşte köyümüze has özelliklerden biri de Kuş dili. Aslında bizde sık ve sürekli kullanılmasına rağmen Görele ilçesi bu dile sahip çıkmış, ve bu sayede kendilerini tanıtarak, köylerinin reklamını yapmışlar. Hatta kuş festivali bile düzenleniyor artık.
 
Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da kendimizi yeterince tanıtma fırsatı bulamadıksa da yörenin en iyi ve anlaşılabilen kuşdilini (ıslık) konuşan bizi insanlarımızdır.
 
Fotoğraf Çekilecek Yerler
 
 
Topul Kaya, Hıdır Gıranı, Konak, Üçtaş, Kurban Tepesi, Yıldırım, Bakacak, Maşat Alanı Yemşen Yaylası ve Alacainek Yaylası da kuşbakışı doğa manzarasının ve güneşin batışının en güzel anlarıyla izlenebildiği doğal gözetleme mevkilerimizdendir.
 
Cami Mahallesi
 
Cami Mahallesi Günyüzü Köyünün Merkez Mahallesi olarak bilinir. Rakımı: Dere kenarı 400, mahallenin olduğu yer 630 civarındadır.  
Babayiğit, Çak, Çakar, Ten, Tanoğlu, Ünlü, Temel, Kaya, Topar, Mendeş, Karahan, sülaleleri oturmaktadır. 
 
Yukarı Mahalle 
 
Günyüzü Köyüne bağlı bir mahalle olup, rakımı, 700 ila 900 metre civarındadır.
Kara, İleri, Yayla, Honca, Uzun, Kozlu, Güvendi, Tuncer, Ten, Karahan, Civelek, Kaval,  sülaleleri oturmaktadır.
 
Karağaç Mahallesi  
Günyüzü Köyüne bağlı bir mahalle olup, rakımı, 600 metre civarındadır. 
Şahin, Çak, Babayiğit, Tanoğlu, Temel, Mendeş sülaleleri oturmaktadır.
 
Sazlıbük Mahallesi
Tirebolu-Torul Yolundan geçen herkesin mutlaka bildiği bir yer vardır. Hatta köyünüzü tarif ettiğinizde oradan başlayabilirsiniz. Yıllarca tesisleri ile yolcuların uğrak yeri, dinlenme tesisi hizmeti görmüştür. Ancak günümüzde Törnük altı petrol istasyonunun Günyüzü Köyünün girişine yapılması ile mekan değiştirdi.
Dere dere kurulmuş olan mahalle 1990 yılı öncesine kadar Günyüzü ve Üçtaş Köylerinin merkezi olmuştur. 4 Bakkal, merkez köy kahvesi, sağlık ocağı ve ilkokulu olan Sazlıbük Mahallesi Gümüşhane ve Giresun yolunda en işlek yerdi. 1990 yılında Karadeniz sel felaketinde etkilenerek bütün evlere su altında kalmıştır. Günyüzü Köyüne bağlı bir mahalle olup, rakımı, 200 metre civarındadır. Çak, Temel, Çakar, Ten sülaleleri oturmaktadır. 
 
Üçtaş Mahallesi
Günyüzü Köyü 1990 yılında Giresun’un Tirebolu ilçesine bağlı iken, 3644 Sayılı 130 İlçe Kurulması Hakkındaki Kanun'un 50. maddesi uyarınca Gümüşhane’nin Kürtün İlçesine bağlanmıştır. Bu tarihe kadar Günyüzü Köyünün Mahallesi olan Üçtaş muhtarlığı ayrılmıştır.
Rakımı: 300 ila 1000 metre civarındadır.  Aksoy, Meral, Şayık, İbil, Babayiğit, Germiç, Tali, Boz, Kutlu,  Karahan, Demir, Narin, sülaleleri oturmaktadır.
 
Akköy Mahallesi
Üştaş Köyüne bağlı bir mahalle olup, rakımı, 550 ila 900 metre civarındadır 
Aslan, Kaya, Kengil, Temel, Topar, Gündoğdu, Şayık, çak Sülaleleri oturmaktadır.
 
Ambarlı Mahallesi   
Üştaş Köyüne bağlı bir mahalle olup, rakımı Rakımı: 600 ila 800 metre civarındadır.
Kaya, Meral, Uzun, Kutlu, Sülaleleri oturmaktadır.
 
 
Not: Bu araştırma Gümüşhane Eski Adliye Yazı İşleri Müdürü Merhum Mehmet ÜNLÜ’den alıntılar yapılarak www.gunyuzum.com tarafından düzenlenmiştir.
 
Günyüzüm Haber
 gunyuzu    günyüzü    törnük    tornuk    gümüşhane    kürtün    köy    engüzelköy    gunyuzum 

 Okunma Sayısı : 9055      Tarih :12.11.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu