29 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Röportajlar     Kasım KARA

 Kasım KARA

Günyüzü Köyü’nde muhtar olmak ateşten gömlek giymek ile eş değerdir. Günyüzü Köyü’nde bir dönemine damgasını vurmuş, Günyüzü Köyü’nün meşalesini iki dönem elinde taşımış Kasım KARA, çevresine karşı güler yüzlü, saygılı, ciddî ve alabildiğine vakur, bir ahlâk ve fazilet kahramanıdır.Efsane Muhtar Kasım KARA 

 
Günyüzü Köyü’nde muhtar olmak ateşten gömlek giymek ile eş değerdir. Günyüzü Köyü’nde bir dönemine damgasını vurmuş, Günyüzü Köyü’nün meşalesini iki dönem elinde taşımış Kasım KARA, çevresine karşı güler yüzlü, saygılı, ciddî ve alabildiğine vakur, bir ahlâk ve fazilet kahramanıdır.
 
Hizmet etme yeteneğine sahip, kararları çok çabuk alabilen ve aldığı kararları ciddiyetle uygulayan, mücadele ruhu halen diri ve harekete geçirme gücü olan, mükemmeliyetçi, çevresini ve olayları farklı görebilen yaratıcı düşünceye sahip, sağlam karakterli, karizmatik bir kişiliğe sahiptir.
 
Desteği milletten, hizmeti devletten alma becerisini geliştirerek, Halka yapılan her iyi iş Hakka yapılır felsefesini benimseyerek, Günyüzü Köyü’nde yaşam kalitesini yükseltmek adına; hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, onuruyla Muhtarlık görevi yaparak, Günyüzü Köyü tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir liderdir.
 

  • En büyük sorun sınır meselesinin çözülmesidir.
  • Muhtar olsaydım; Ben işi bu safhaya getirmezdim.
  • Millet bana destek olmasaydı hiçbirini başaramazdım.
  • Bir karar alırken ilk önce halka anlatırdım.
Beni unutmayıp hatırladığınız için, halkımla buluşturduğunuz için size ve site yönetiminize teşekkür ederim.
 
Günyüzü Köyüne 1984 – 1994 yılları arasıda iki dönem muhtarlık yapan Yakup oğlu Kasım KARA 1935 doğumlu 74 yaşında. 1958 tarihinde Gadun KARA ile evlenen Kasım KARA’nın Mustafa ve Mehmet adında iki oğlu var.
 
Kaç dönem muhtarlık yaptınız? Muhtar olmayı siz mi istediniz sizimi uygun gördüler?
 
Birinci dönemde kendi isteğimle, bilgi ve birimimi halkla paylaşmak adına seçimlere girdim ve kazandım.
İkinci dönemde ise yapmış olduğum hizmetlerden dolayı Günyüzü Köyü halkı tekrar bu göreve layık gördüler. Halkın isteği üzere seçimlere katıldım.
 
Muhtarlığınız boyunca köyümüze yaptığınız hizmetler nelerdir?
 
     Köy köprüsü artık kullanılmayacak kadar tehlikeliydi, tamiratını yaptırdım.
 
     Günyüzü Köyü Akköy bağlantı köprüsü,
 
     Şıhlı’ya (Çatalkaya) kadar gelmiş olan telefon ağı şebekesini ilk önce Sazlıbük mevkiine getirdim, sonra da köyümüzün telefon kablo ağını,
 
     Üçtaş, Ambarlı, Günyüzü, Karaağaç dahil olmak üzere toplam 12 km yol yaptırdım.
 
     Köyümüzde tek trafo vardı ve yetersizdi. Cami Mahallesine (Çöcenliyanı) ve Yukarı Mahalle olmak üzere iki tane trafo yaptırdım.
 
     Aşağı Mahalleye (ortaokul) ve Yukarı Mahalleye de (ilkokul)  okullar benim dönemimde yapıldı.
 
     Üçtaş Mahallesine bir tane okul binası
 
     Çatalağaç sınırından (kodan deresi) köyümüze 5 km sulama suyu,
 
     Cami inşaatını başlattım, muhtarlığım bitti yine bu proje benim dönemimden kaldığı için bunun en büyük destekçisi oldum.
 
 
Benim en çok merak ettiğim bir karar alırken ve verirken (azalar haricinde) kimlere danışırdınız. Zaman zaman öz eleştiri yaptınız mı? Keşke şunu yapsaydım şunu yapmasaydım dediğiniz oldu mu?
 
Bir karar alırken ilk önce halka anlatırdım, sonra azalara, köy imamlarına, öğretmenlerine ve devlet memurlarına anlatırdım. Ama yine en son azaları tekrar toplar, onlarla geniş kapsamlı bir değerlendirme yapıp karar verirdim ve en hızlı şekilde uygulamaya başlardım. Halka karşı yanlışım olmasın diye kararımı vermeden önce çok düşünürdüm sonra uygulardım.
İster istemez işin güzelliği ve estetiği bakımından şöyle böyle olsa daha iyi olur demişimdir. Ama keşke diye büyük bir pişmanlığım yok.
 
Muhtarlık döneminizde birçok siyasi kişileri tanıdınız ve çalışma fırsatı buldunuz. Köyümüzü de göz önünde bulundurursak sizce hangi siyasetçi köyümüze daha çok yakınlık gösterirdi? Sizde olumlu ya da olumsuz iz bırakan bir siyasetçi var mı?
 
Benim dönemimde devletin başında Anavatan Hükümeti vardı ve köyümüz Giresun’a bağlıydı. Giresun Milletvekili Burhan KARA ne zaman makamına vardıysak bizi hoş karşıladı ve geri çevirmedi. Gümüşhane’ye döndükten sonra; Gümüşhane Milletvekili Mahmut Oltan SUNGURLU her zaman taleplerimizi karşıladı bizleri boş çevirmediler. Yine dönemimde çalıştığım Vali, Kaymakam ve resmi kurumlarla ilişkim çok iyi idi. Hepsine teşekkür ederim ki onların sayesinde hizmetlerimi yapabildim.
 
 
Ben bir kere şuna inanıyorum bilhassa köyümüze hizmet için uğraşan kişi kendi yöre dilini yaşadığı yeri çok iyi bilmeli çünkü o kişiyi “O” yapan ve diğerlerinden ayıran da bu değerlerdir. Siz yörenizi, insanınızı Günyüzü Köyü ağzını çok iyi tanıyorsunuz? Bu nedenledir ki çevrenize yansıttığınız imaj her zaman revaçta ve seviliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 
Dilini, kültürünü, insanını bilmek ve yaşatmak, köyünü ve yurdunu seven herkesin görevidir. Ben Günyüzü Köyü halkını çok seviyorum ve sağ olsunlar onlarda beni çok seviyor. Bu güzel bir duygu, hiç halkı aldatmadım yalan söyledim, halka hizmet ederken hep ahlaki değerlerimi yaşatarak yapmaya çalıştım. Bu yüzden beni köye önder seçtiler.
 
Köyümüzde aslında muhtarlığı çok iyi yapabilecek kapasitede olup ama hiçbir zaman her hangi bir nedenle olmamış keşke bu muhtar olsaydı ya da muhtar olmalı diyebileceğiniz biri var mı?
 
Bu soruya hele de bu seçim üzeri cevap vermek yanlış olur. Çünkü başkaları bundan etkilenebilir.
 
Köyümüzün en büyük ve öncelikli sorunları nelerdir?
 
En büyük sorun sınır meselesinin çözülmesidir. Sonra iki köyün bu ayrılık davasını ortadan kardeşçe bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır.
 
Köyümüzde 2008’e damgasını vuran meselelerin biri de, okulun cami mahallesine, yukarı mahalleye ve orta bir yere yapılsın tartışması oldu. Genel olarak köyümüzdeki okul politikasını değerlendirir misiniz? Siz muhtar olmuş olsaydınız bu konuda nasıl bir yol izlerdiniz?
 
Gelişen teknoloji ve büyüyen nüfusumuzu hesaba katarsak ilerki dönemlerde köyümüze bir donanımlı okulun yapılması şarttır. Ama yanlış politika ve planlama köyümüzü bu hizmetten mahrum bıraktı şimdilik.
Muhtar olsaydım; ben işi bu safhaya getirmezdim. İki kardeş mahalleyi bu kadar zıtlaştırıp, kutuplaştırıp bu kırgınlığın doğmasına izin vermezdim.
Önce iki mahalleyi ortak yerde birleştirme çağrısı yapar onları birleştirmeye çalışırdım. Eğer bu olmuyorsa mevcut okulları iyileştirip devam kararı alırdım. Bu gergin ortamın doğmasına engel olurdum.
 
 
Cami mahallesinin Günyüzü köyünden ayrılma isteğinin birinci nedeni yeterli hizmet alamadıkları, diğer bir nedeni de; Giresun’a bağlanacağı söyleniyor. Siz bu nedenlere katılıyor musunuz? Ayrılmaları gerçekten iki mahallenin yararına mı olacağını düşünüyorsunuz?
 
İki mahalle için hiçbir zaman hizmet alanında ayrımcılığa uğradığını düşünmüyorum. İhtiyaçlara göre hizmet yapılır, hizmet yapılırken de Günyüzü halkının rahatlığı, daha iyi yaşam sürmeleri yönünde olur.
Ayrılma kesinlikle iki mahallenin zararına olur ve iki mahallede güç kaybeder. Bu da çevre köylerin işine yarar. Kaybeden yine Günyüzü Köyü halkı olur.
 
 
Cami mahallesi yukarı mahalleliler tarafından her alanda dışlandığını ya da yalnızlaştırıldığını düşünüyor musunuz? Cami mahalle sakinleri büyük bir bölümü böyle düşünüyor.
 
Ben Cami Mahallesinde dışlandığını ya da yalnızlaştırıldığını düşünenlerin olduğunu düşünmüyorum. Bana rağmen var ise yanlış bir düşüncedir.
Yukarı mahalleden Cami Mahallesine, Cami Mahallesinden Yukarı Mahalleye yuva kurmak için gelen kızlarımız var. Evlenen erkek kardeşlerimiz var. Sayacak olursan Yukarı Mahalleden daha çok kız Cami Mahallesine yuva kurmak için gitmiştir.
Kim istemediği ya da dışladığı birine kızını verir veya oğlunu evlendirir. Bu konuda onlarla aynı fikirde değilim.  
 
İki dönem muhtarlık yapmış biri olarak her iki köye birlik beraberlik adına bir çağrı yapabilir misiniz?
Bu köy sınırları içinde yaşayan herkes kardeştir. Bir sofraya oturup ekmeği paylaşmışlardır. Tomrukta, tıraşlamada, düğünde, bayramda ve cenazelerde mutlaka bir olmuşlardır.
Bence Cami Mahallede herkesin bir akrabası vardır aynı şekilde Cami Mahallesinin de Yukarı Mahallede. Hep birken bir bütünken dağılmanın, ayrılmanın ne Aşağıya ne Yukarıya bir faydası olacaktır.
 
Köyümüzde düğün salonu, muhtarlık hizmet binası, misafir konaklama tesisi, spor yapma alanları  gibi sosyal aktivitelerin yapılacağı bir alan-yer yok. Bu saydıklarımı bir eksiklik olarak görüyor musun?
 
Tabiî ki eksiklik hem de çok büyük eksiklik. Bunun yanında köylümüz değirmen için Eymür Köyü, Doğankent ve Kanyaş değirmenine darılarını (mısır) öğütmek için götürüyorlar. Çatalağaçla sınırımız olan ve yılın oniki ayı suyu daima akan Köfü deresine anayolun kenarında bir değirmen yapılacak yer mevcut.
Ayrıca köylümüz yaylaya gitmek için Kürtün ve Elceğiz yollarını kullanmak zorunda kalıyor. Bu hem maddi olarak hem de bu yol uzun olduğundan çok yorucu bir yoldur. Yaylada Bakacak mevkiinden başlamış olan yolumuzun ucunu tamamlayıp hizmete sunsak bence Köyümüz adına çok güzel ve hayırlı olur.
 
En sevdiğin yiyecek köy yemeği ya da farklı bir yemek türü var mıdır hoşlandığın?
 
En çok yağı tuzu soğanı hangisine atarlarsa onu severim. Yoğurdu çok severim. Hatta her sabah bir tas darı (mısır) ekmeği ile doğrayıp yerim.
 
 
Günlük haftalık ya da aylık olarak takip ettiğin bir gazete dergi ya da TV Programı var mı?
 
Günlük gazete okuma gibi bir şansım yok zaten gözlerimde iyi görmüyor. Ama TV haberlerini her gün kesinlikle takip ederim.
 
Köyümüz insanına son mesajınız nedir?
 
Her yapmış olduğum hizmeti halkımı yanımda bularak yaptım. Milletim bana destek olmasaydı hiçbirini başaramazdım. Her zaman fakirlerin yoksulların yanında yer almışımdır. Bunu onlar da bilirler. Ben hizmet yönünden her kimde hakkım varsa helal ediyorum onlarda bana helal etsinler. Halktan desteksiz hiçbir iş yapılmaz. Muhtara destek olurlarsa halk her türlü hizmeti alır.
 
Eğer muhtarda halktan destek bekliyorsa; halka olanları aynen anlatıp yalansız doğru dürüst adil ve tutarlı bir tavır ve yönetim yaparsa halk desteği arkasından gelir. Bundan öncekilerde olduğu gibi bundan sonraki muhtar ve azaların yanında ve en büyük destekçisi olacağım. Ayrıca bu söyleşiyi beni unutmayıp beni tekrardan halkımla buluşturduğunuz için size ve site yönetiminize teşekkür ederim. İnşallah hayırlı ve daim olursunuz.

 
Sayın Kasım KARA'ya Günyüzü Köyüne yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı minnettarız. Günyüzüm haberi kırmayıp  sorularımıza verdiği içten ve samimi cevaplar için size teşekkür, eder saygılarımızı sunarız.

 
Röportaj: Mümin KOZLU
Günyüzüm Haber
www.gunyuzum.com
12 / 01 /2009

 

 

 
 Kasım   KARA 

 Okunma Sayısı : 7887      Tarih :25.08.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu