31 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Günyüzü Köyü     Köyümüzde Sosyal Yaşam

 Köyümüzde Sosyal Yaşam

Köyümüz sosyo ekonomik yapısında; tarım ve hayvancılık önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında; çok sayıda esnaf, memur ve emeklimiz mevcuttur. Ayrıca köyümüz civarındaki baraj yapımında çalışan insanlarımız vardır. Köyümüz yaklaşık 2000 nüfusa sahip bir köydür. Son yıllarda göç vermekle birlikte ekonomik yapısı nüfusun kısmen köyde kalmasını sağlamıştır. Köyümüzden taşınanların büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşamaktadır.KÖYÜMÜZDE SOSYAL YAŞAM 
 
Köyümüz sosyo ekonomik yapısında; tarım ve hayvancılık önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında; çok sayıda esnaf, memur ve emeklimiz mevcuttur. Ayrıca köyümüz civarındaki baraj yapımında çalışan insanlarımız vardır. Köyümüz yaklaşık 2000 nüfusa sahip bir köydür. Son yıllarda göç vermekle birlikte ekonomik yapısı nüfusun kısmen köyde kalmasını sağlamıştır. Köyümüzden taşınanların büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşamaktadır. 
 
Köyümüzde Karadeniz iklimi görülmekte olup; Karadeniz ikliminin yetişmesine elverişli olan ürünler yetişmektedir. Başlıca yetiştirilen ürünler; fındık, mısır, patates, fasulye, elma, armut vb. ürünlerdir. Fındık köyümüz için ekonomik değeri yüksek bir ürün olup, birçok ailenin geçim kaynağıdır. 
Kış mevsiminde köyümüzde yoğun kar yağışı görülür ve bu mevsim genel olarak dinlenmeyle geçirilir. Kışın erkekler kahveleri tercih ederken;  kadınlarımız arasında, komşu ziyaretleri ve el işi örgüler yaygın olarak bu mevsimde yapılır. 
 
Köyümüzde baharın gelmesiyle birlikte hareketlilik başlar. Yapılacak ilk iş mısır ekimidir. Önceleri öküzlerle yapılan bu iş son yıllarda tarlaların yerini fındık bahçelerine bırakmasıyla elle yapılmaya başlanmıştır. Mısır tarlaları nisan ayı başından itibaren kazmalarla kazılır, tohumluk mısırlar tarlada toprakla buluşur. Irgat dediğimiz imece usulünün çok kullanıldığı mısır ekim işlemine daha sonra birkaç defa (eski ot, ikileme, sık alma) kazma işlemleri ile devam edilir. 
 
Mısırların büyümeye başlamasından sonra, Mayıs ayında tatlı bir yayla telaşı alır insanımızı. Hazırlanan yükler arabalarla yollanır, sığırları olanlar yürüme gider yaylaya. Daha çok hayvancılık amacıyla gidilen yaylalarımız son yıllarda dinlenme, eğlenme, serinleme amaçlı tercih edilmektedir. 
Biraz da yayladaki yaşama bakacak olursak; sabahın ilk ışıklarıyla ineklerin kırlara kovulmasıyla başlar hayat yaylada. Sağılan inekler hep beraber bakacağa kadar sürülür orada bırakılır. Dönüşte gruplar halinde muhabbetle evlere dönülür. Kadınlarımız ineklerin sağılması, yemek odun telaşı derken akşamı getiririler. Bunun yanında yayla çimenlerinde elişi yapanları görmek zor değildir. 
2000 yılı itibariyle elektrik gelen yaylalarımız çay ocakları ile birlikte bakkallara da sahiptir. Yayla sayesinde insanlarımız bir araya gelip hasret giderme imkânı bulur. Gençlerimiz için sahamız mevcut olup hemen her gün maçlar yapılır. 
 
Yayla mevsimimizi daha da güzelleştiren yayla şenlikleri bizim için vazgeçilmezdir. Temmuz  ayı başından itibaren kadırga, kazık beli, güvende yayla şenlikleri hem bir araya gelme hem eğlenme işlevi görür. Özellikle 150 yıllık geçmişi olan güvende (otçu şenliği) şenliğine halkımızın tamamı katılır. Gurbetçilerimiz gelir yaylalarımıza renk katar. 
 
Yayla sezonunun bitmesiyle göçler tekrar dönmeye başlar köye. Farklı zamanlarda başlayan göçler son zamanlarda yayladaki kalabalığın azalmasıyla birkaç aileden oluşan hüzünlü güz yaylasına bırakır yerini. 

Yayladan geldikten sonra köyümüzde fındık toplama telaşı başlar. Fındık toplama işi kişilerin fındık miktarına göre değişmekle birlikte 10-30 gün civarı sürmektedir. Sabah erken saatlerde başlanan fındık toplama akşam yediye kadar sürer. Öğle yemeği fındık bahçesinde yenir çoğunlukla. Toplanan fındıkların taşınması, fındığın çekilmesi, çekilen fındığın kurutulması işleri fındık tarımının zorluğunu gösterir. Ayrıca fındık toplama işinden sonra daha çok güzün yapılan fındık ocaklarının temizlenmesi, fındık dallarının sıklarının alınması işlemleri fındığın sadece bir aylık bir uğraş olmadığını gösterir. 
Son yıllarda köyümüz ekonomisine katkısı yadsınamayacak kadar fazla olan tırmıtçılıktan (mantar) bahsetmemiz gereklidir.
 
Bizim deyimimizle gürgen tırımıdı köyümüz ormanlarında yetişen 5-6 yıldır köyümüz ekonomisine ciddi katkıları olan bir orman üründür. Tahmini verilere göre 2008 yılı yazında yaklaşık 30 ton tırmıdın satıldığı ve kilosunun 2 ile 5 TL olduğu düşünülürse tırmıdın köyümüze katkısı daha net olarak görülebilir. 
Son yıllarda köyümüzde sosyal aktivite olanakları yaygınlaşmıştır. Çok sayıda çay ocağıyla birlikte 1 adet internet cafe ve bilardo salonumuz mevcuttur. 
 
Köyümüzde İlköğretim Okulumuz mevcut olup, 8 yıllık kesintisiz eğitimin kabul edilmesinden sonra iki okul tek müdürlükte toplanmış ve Günyüzü İlköğretim Okulu adını almıştır. Yukarı mahalledeki okul  binasında  1.2.3.4 ve 5. sınıflar eğitim görmektedir. Aşağı mahallede ise 6, 7 ve 8. sınıflar ve idare  bulunmaktadır. Ayrıca her iki okul binasında  da Anasınıfı bulunmaktadır. Okulumuzda toplam 8 derslik, 2 anasınıfı 1 laboratuar ve idari bölümler bulunmaktadır. Toplam öğrenci sayımız. 131'dir. Personel olarak sürekli değişken bir kadroya sahip olmakla birlikte şu anki kadrosu 1 adet Din Kül.ve Ahl.Bil.Öğretmeni 1 adet Türkçe Öğretmeni,1 adet  Matematik Öğretmeni 1 adet Fen ve Teknoloji Öğretmeni, 1 adet Sosyal Bilgiler Öğretmeni 5 adet sınıf öğretmeni görev yapmaktadır. 
 
Köyümüzde ilköğretimi bitiren öğrenciler Giresun, Gümüşhane gibi çevre illerde eğitimine devam etmektedirler. Bu öğrencilerin birçoğu çeşitli fakülte ve yüksekokullarda öğrenimini sürdürmektedir. Bu sayının her geçen gün arttığını gözlemlemekteyiz. 
 
www.gunyuzum.com
   İçerik Galerisi

 Köyümüzde   Sosyal   Yaşam 

 Okunma Sayısı : 8117      Tarih :25.08.2015


Sezgin Yorgun - 5.09.2019 -

Çok yararlı bilgiler. Teşekkür ederiz.


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu