26 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Röportajlar     Rıfat KAVAL

 Rıfat KAVAL

1994 yılında MPH Kürtün il encümen adayı olarak siyasete atıldı. Günyüzü Köyünün birçok ortak mesellerin çözülmesinde katkı sağladı. Yine 1994 yılında Günyüzü Köyü Kooperatif başkanlığı yaptı. 1976 yılından beri Orman İşletme şefliğinde çalışmakta olan Rıfat Kaval 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde 301 oy alarak Günyüzü Köyü Muhtarı oldu.Rıfat KAVAL Kimdir?

 
1959 Günyüzü Köyü doğumlu Rıfat Kaval İlkokulu Günyüzü ilkokulunda, ortaokulu Giresun’da bitirdikten sonra Giresun Ticaret lisesinden mezun oldu.
 
1994 yılında MPH Kürtün il encümen adayı olarak siyasete atıldı. Günyüzü Köyünün birçok ortak mesellerin çözülmesinde katkı sağladı. Yine 1994 yılında Günyüzü Köyü Kooperatif başkanlığı yaptı. 1976 yılından beri Orman İşletme şefliğinde çalışmakta olan Rıfat Kaval 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde 301 oy alarak Günyüzü Köyü Muhtarı oldu. 

 

3 yıllık süreyi geride bıraktım. Bu işi severek yapmaktayım
 
3 yıllık süreyi geride bıraktım. Bu işi severek yapmaktayım. Görevim, vatandaşlar ve resmi kurumlar arasında köprü görevini görmektir. Vatandaş’ın sorunlarını gerekli mercilere iletmek ve daha sonra da takipçiliğini yapmak en asli görevimdir. Biz bunları yaparken her şey dediğimiz gibi işlemeyebilir,  zaman zaman zorluklarla de karşılaşabiliyoruz. 3 yıllık süre bana çok şey öğretti. Mücadele vermeden hiçbir iş olmuyor. Mücadele ederek her işin üstesinden gelebiliyoruz.
 
Günyüzü Köyü Gümüşhane’nin en büyük köylerinde biridir.
‘’Ağır dağın ağır dumanı olur’’
 
Günyüzü Köyü Gümüşhane’nin en büyük köylerinde biridir. Gelişen sürekli kendini yenileyen, son zamanlarda eğitim seviyesi yükselen insanların oluşturduğu bir köydür. İstekleri, bir ilçenin, ilin istekleriyle aynı. Kendi kabuğunu kırmış, dışarı açılan, örnek gösterilen hatta ekonomik olarak ta iyi durumda olan köyden öte bir beldedir. Cami Mahallesi, Yukarı Mahalle, Karağaç ve Sazlıbük Mahallesi hareketli mahallelere sahiptir. Böyle bir yerde muhtarlık yapmak kolay iş değil, zorlukları var. Bir kere samimi olacaksın, yapacağın iş ile altından kalkamayacağın işi ayıracaksın. Her şeye tamam deyim insanları aldatmayacaksın. Her iş bir gün günde olmaz. Zamana yayacaksın, mücadele edeceksin en önemlisi takip edeceksin. İşi başaracaksın. Bazı hizmetlerin bürokrasi ayağı yavaş işler. Biz bu konularda biraz sabırsızız.
 
Yaptığımız ve yapamadığımız işi halka tek tek anlatmak zorundayız. Kulaktan duyma yanlış bilgilere çabuk kanıyoruz. Bilip bilmeden eleştirmeyi, çekiştirmeyi seviyoruz. Birbirimizi eleştirirken bilerek eleştirmek, dedikodudan uzak durulması gerektiğine inanıyorum.
 
Misafir ağırlama da, düğün-nişan, cenaze, bayramlarda birlik beraberlik göstermeleri ve hayırseverlikte birbirleriyle yarışır. Bunlar başka köylerde yok. Dışarıdan gelen misafirlerimizde bunu dile getiriyorlar. Bunlar bu köy için gurur verici şeyler.
 
Günyüzü köyüne muhtar olduğum için gururluyum. Zorlukları da kolaylıkları da bu millet ile yaşıyor paylaşıyorum. Atalarımız ne demiş  ‘‘ağır dağın ağır dumanı olur’’ bizim büyük köyün sorunları da büyük olur.
 
 
Muhtar olmadan önce de köy ihtiyar heyeti ile köy sorunları hakkında bire bir ilgileniyordum.
 
Ben muhtar olmadan önce de köy ihtiyar heyeti ile köy sorunları hakkında bire bir ilgileniyordum. Sorunların neler olduğunu yakından biliyordum.
 
Yayla yolunun bağlantısı, mıynatlı mahallesindeki virajın üstündeki heyelanlı bölgenin yapımı, üst mahalleye kadar yolun betonlanması, mevcut yolların onarımı, yukarı mahallede camii minaresinin yapım,  Cami mahalledeki ilköğretim okulun önündeki duvarın yapımı, Harmancık alanının yapımı ve şenliğin düzenlenmesi, aşağı mahallenin mezarlığının etrafının yapımı, devlet akranlarını davet ederek kurtuluş savaşında sembol olan toplulkayaya ay yıldızlı bayrağımızın asılması, Kolin A.Ş firmasının yardımı ile yayla camimizin onarımı ve kuran kursumuzun yapımı bunlar gibi daha bir çok şey bizim dönemimizde oldu.
 
En büyük hizmetlerimizden biride, köyümüzü fındık kapsamına aldırmak oldu. Çalışmamız sonunda Kürtün ilçesi de kapsama dahil edilmiş oldu. Kapsam alınması konusunda kendimi öne çıkarmaktan ziyade yardımcı olan Sayın Valimiz Enver Salihoğlu’na, Milletvekilimiz Kemalettin Aydın’a ve İl/ilçe Tarım Müdürlerimize katkıları katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 
Sınır meselesi, yıllardır bizleri bezdiren, halkımızı da tedirgin eden sınır sorunumuz olmazsa olmazımızdır.
 
Gerçekten yıllardır bizleri bezdiren, halkımızı da tedirgin eden sınır sorunumuz olmazsa olmazımızdır. Bizler Günyüzü köyü  olarak çok mütevazi ve misafirperver insanlarız. Örneğin; köy sınırlarımız içinde komşu köylülerine dört tane oba edindirtmişiz. Sırasıyla Bolat, Çağırağzı, Taşbaşı ve Mansur yaylalarıdır. Sorarım sizlere bu yaylalarda oturan insanların Harşit çayından karşıda köy sınırları var mı? Yok. Ben muhtar olmadan önce de muhtar arkadaşlarla bu konuda  çok uğraş verdik ve şimdi yine devam ediyoruz. Kürtün eski belediye başkanı Aslan Kılıç ve şimdiki belediye başkanımız Ahmet Kanat ile defalarca bir araya geldik, aramızdaki bir sorunu kaldıralım diye bir türlü sonuç alamadık. Mahkeme süreci devam ediyor.
 
 
Okul devletin işidir.
 
Okul devletimizin işidir. Yirmi iki yıldır devam eden bir konudur. Devlet Günyüzü halkını mağdur etmeyecek bir yere elbette okul yapacaktır. Arzumuz her iki mahallenin anlaşarak, birlik beraberlik içinde bir karar almasıdır.
 
Çok yakında tarla ve fasulye sulamaları başlarlar.
 
Halkımızın birçoğu saygı sınırlarını aşarak birbirinin hakkını gasp ediyor. Şuan da sular depolardan boşa akıyor. Ancak çok yakında başlarlar tarla ve fasulye sulamaları. Geçen yıl bir karar aldık amacı dışı kullanılan sular için yasal işlem yapılacaktır. Çok zorda kalınır ise uygulamaya geçebiliriz ancak, diğer bir hususta eski sulama suyundan yeni bir boru dizerek içme suyuna çevirerek bu sorunu çözmek için gerekli müracaatı yaptık.
 
Eskiden analarımız on gün çöplük ateşlerlerdi.
 
Benim küçüklüğümde mart ayı geldiğinde çöpleri temizlemek için analarımız on gün çöplük ateşlerlerdi. Şimdiki kadınlar eğitimli olmalarına rağmen beni mağdur görsünler hiç mi hiç temizlikten anlamadıklarını görüyorum.  Millet eline çöplerini dere yataklarına atıyorlar. Herkes kendi pisliğinin sıkıntısını çekiyor. Yağmur yağdığında dere yatakları doluyor bu sefer sel oluyor. Sıkıntıyı hep beraber çekiyoruz. Ben Günyüzü köyü muhtarı olarak kaymakamlığa gerekli dilekçeyi verdim. Birçok toplantıda dile getirdim. Şimdi ise bir aşağı mahalleye birde yukarı mahalleye çevre temizliği ile ilgili görevli alınacak. O sorunda çözülmüş olacak.
 
 
Kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları devam edecek
 
Aşağı mahallenin kanalizasyon işi eksik de olsa çözüldü. Yukarı mahalle için müracaatımız var ama henüz çözülmedi. Bu konuda önümüzdeki yıllarda çalışma başlayacaktır.
 
Ancak köyümüze okul yapılırsa, okulun biri sağlık ocağı olur.  
 
Sağlık ocağının yapılabilmesi için beş bin nüfus gerektiğini yetkililer söylüyor ancak bizim nüfusumuz beş bin olmasa da diğer sağlık ocağı olan köylere göre fazla, köyümüze bir sağlık ocağı şart bunu herkes biliyor.  Pek çözük yok gibi gözükse de aslında, köyümüze bir okul yapılırsa boşa çıkan okulun birini sağlık evi dönüştürülür ve sorun çözülmüş olur.
 
Merek gözü ve maşat alanı yaylasında içme suyu şebekesi olmadığından vatandaş mağdur durumda kalıyor.
 
Şahıslara akan suları birleştirerek 70-80 tonluk bir depo yapılarak sorun çözülebilir. İnsanlarımızın buna yanaşacağını sanmıyorum. Diğer bir yol ise Yar sakar ve engüllü sakarın suyunu bir araya toplamaktır. Bunun için en önemlisi trafodur. Bu konuda yetkililerle çözüm aradık ve bir şey çıkmadı. Su sorununu gidermek için özel idareden trafo talep ettim. Merek gözü ve maşat alanı yaylasında içme suyu şebekesi olmadığından vatandaş mağdur durumda kalıyor.  İnşallah o sorunu da yakın zamanda çözeriz.
 
İki obamızın elektrik trafosunun yetersiz oluşu sebebiyle genel olarak elektrik kesintisi yaşanmaktadır.
 
Trafonun iki obaya yetersiz olduğunu defalarca yazılı olarak bildirdim ve sözlü olarak da dile getirdim. Ancak şu ana kadar da çözemedik. İki obamızın elektrik trafosunun yetersiz oluşu sebebiyle genel olarak elektrik kesintisi yaşanmaktadır. Maşatalanı’na su için talep ettiğim trafoyu koyarsak o sorun çözülmüş olacak.
 
 
Yaklaşan yayla sezonunda çocuklarımızın dini eğitimi alabilmeleri için yeni bir hoca arkadaşı görevlendireceğiz.
 
Geçen yıl üç ay bir hocayla anlaştık. Bu yıl sorunu çözmek için ilçe müftüsüne söyledim. Bana şu cevabı verdi; ‘‘yeni genelgeye göre resmi bir talep yaparsan imam aylığını muhtarlık verecek, sigortasını da yatıracaksınız.” Bende yine önceki sene gibi bir arkadaşı görevlendirerek, parasını aramızda toplayarak sorunu aşmış olacağız.
 
Harmancık yayla şenliği ile ilgili ne gibi hazırlıklar olacak. Halk olarak bizden beklentilerin nelerdir?
 
Harmancık yayla şenliği birlik ve beraberliğimizin sembolü haline gelmiştir. Artık geleneksel olarak Karadeniz bölgesinde ses getiren bir şenliğe dönüşmüştür. Bu şenliğin yapılabilmesi için Günyüzü köyü muhtarı olarak çok uğraş verdik. Hatta ilk şenliği neredeyse tiken üstünde yaptık. Ama başardık. Biz sadece şenlik yapmadık bir şeyin altını çizmek isterim. Biz bir tartışmaya son verdik. Kendi topraklarımıza sahip çıktık. Üçtaş Köyü Muhtarı ile beraber Harmancığı şenliğie hazırlamak için gece gündüz çalıştık. Bu işler sadece çalışmayla olmuyor gerekli mali kaynakları da bulduk. Suyun getirilmesi, lavaboların, sahnenin yapılması, v.b gibi alt yapısını yaptık. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
 
Eksiklerimiz de var
 
Bir mescit kaldı. Umarım ileriki yıllarda bu soruda çözeriz. Pazar yerinin bir onarıma ihtiyacı var, park alanı yetersiz, belki biraz derenin önü kapatılarak göl oluşturulup iyi bir görüntü oluşturulabilir. Daha sağlam ve kalıcı bir köprü yapılması bunlar ileriye dönük eksiklikler yapılırsa iyi olur.
 
Tüm Günyüzü, Üçtaş ve çevre köylerini, Kürtün, Gümüşhane, Giresun ve Karadenizlileri  07 Temmuz 2012’de Harmancığa davet ediyoruz.
 
Sanatçılar belirlendi, sponsorlar oluşturuluyor, canlı yayın için televizyonlar ile görüşüldü. Şenlik yapılacak alanda bazı ufak çalışmalar olacak harmancık 07 Temmuz yetiştirilecek. Kimsenin şüphesi olmasın gelen davetlileri ve misafirleri en iyi şekilde ağılayacağız. Günyüzü ve Üçtaş köyü ortaklaşa düzenlediği harmancık şenliği her geçen yıl daha iyi olacaktır. Çünkü biz iki köy birlikte, dayanışma içinde ve bu işi severek yapıyoruz.
Tüm Günyüzü, Üçtaş ve çevre köylerini, Kürtün, Gümüşhane, Giresun ve Karadenizlileri  07 Temmuz 2012’de Harmancığa davet ediyoruz.
 
 
En büyük arzum sınır davasının çözülmesidir.
 
Gümüşhane nin en büyük köyü olarak elbette yapmak istediklerimiz var. Bence en önemlisi sınırlarımızın çözüme kavuşması en büyük isteğim budur. Sırasıyla; Yaylanın su sorunu, Köy okulu, Kez yolunu daha işlek hale gelebilmesi için yolun onarımı ve virajların azaltılması, çok yönlü bir spor tesisisin, Köy hizmet binasının yapılması, ara yollarımızın beton yapılması, elektrik şebekesinin yenilenmesi ve Kavraz deresinin gelişmesi, güzelleşmesini sağlamak geleceğe yönelik önemli işlerimiz.
 
Günyüzüm.com un çalışmalarını takip ediyorum.
 
Şunu memnuniyetle ifade edeyim ki çevrede gördüğüm kadarı ile bürokrasi ve birçok kişilerin takdir ettiklerini duydum. Bunun için bu siteleri kuranlar ve devamını sağlamak için maddi ve manevi destek olan herkese teşekkür ederim. Geçmişi dillendirmeden ne oldu ne bitti şikâyetinde bulunmadan şu hususu belirtmek isterim. Köyü yöneten kişilerin elbette ki eksiklikleri vardır. İyi yapılanlar alkışlanmalı eksik olanlarda eleştirilmelidir. Bunda hem fikiriz. Ancak benim reklama ihtiyacım kesinlikle yok. Benim gerek iş hayatımda gerek öğrencilik hayatımda sosyal bir insan olduğumu söylesem yeridir. Onun için hak edene hak ettiği değeri verilmesini olaylara da objektif bakılmasını öneriyorum.
 
 
Gezmeyi çok seviyorum
 
İş hayatım hep ormanlarda çalışma ile geçtiğinden ormanlarda gezmeyi çok seviyorum. Köyümüz ormanları ile kavrazdaki baraj gölü ile daha da cazip hale geldi.
 
Spor izlemeyi arada bir Ankara İstanbul gezmeyi severim. Çeşitli etkinliklere katılır. Gündemi takip etmek için gazete okurum.
 
Burcum
Terazi burcu
 
Tuttuğum takım
Trabzonspor
 
Son sözüm
Günyüzü köyü hizmetin en iyisine layık, onun için gece gündüz mücadele ediyoruz. Günyüzü ve Üçtaş halkına harmancığa gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı, Muhtarı ve Dernek başkanının verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ederim.
 
Bir teşekkürde bizleri yalnız bırakmayan Günyüzü ve Üçtaş Köyü derneğine ve üyelerine teşekkür ederim. Köyümüzün sorunlarını konuşma fırsatı verdiğiniz Gunyuzum. com’a ayrıca teşekkür eder çalışmalarınız da başarılar dilerim.
 

 
Röportaj: Mümin KOZLU
 
Günyüzüm Haber
www.gunyuzum.com
05 / 06 /2012
 
 Rıfat   KAVAL 

 Okunma Sayısı : 7479      Tarih :25.08.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu