29 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Röportajlar     Sait UÇAR

 Sait UÇAR

Sait Uçar 3 Nisan 1962 tarihinde Trabzon Maçka-Hamsiköy'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hamsiköy İlköğretim okulunda tamamladı. Öğrenimine Trabzon Ticaret lisesinde devam etti


Sait Uçar kimdir, Sait Uçar, Sait Uçar ile söyleşi

Öncelikle sizlere Sait UÇAR ’ın biyografik anlamda kısa özgeçmişini sunuyoruz?
 
Sait Uçar 3 Nisan 1962 tarihinde Trabzon Maçka-Hamsiköy'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hamsiköy İlköğretim okulunda tamamladı. Öğrenimine Trabzon Ticaret lisesinde devam etti.
 
Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Radyosunda devam etti. Daha sonra TRT'nin açmış olduğu ses ve saz sınavına katıldı. İlk albümü  "TÜTMEZDİ BACALARI" 1980 yılında Harika Müzik Yapım’dan çıkardı. SAİT UÇAR'ın Kemençeye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanmaktadır.
 
26 albümünde sözü ve müziği tamamen kendisine ait olan SAİT UÇAR, İlk bestesini ortaokul yıllarında yaparak dikkatleri üzerine çekmiştir.
 
'Askere Gidişin', 'Almanya Paraları', 'Vurun Benim Sevdamı', 'İlacım Var Ellerde', 'Düşme El Ocağına', 'Rüyalarım Çok Acı', 'Kadırga Geceleri', 'Elimde Değil Gülmek', 'Yorgunum yorgun Deli', 'Yeşimim', 'Ben Köyümü Özledim', 'Benim İlacım Yayla', 'Davacıyım Yıllara', 'Evi Yakan Başkası', 'Tubaların Tubası', 'Madur mudur', 'Yalancı' ve son albümü ise 'SANANE'yi çıkartarak çok iyi bir tiraj elde etti.
 
YALANCI Albümünün ilk klibini ''Bir Sağdan Bir Soldan '' parçasına ünlü yönetmen Serdar SEKİ tarafından çekmiştir.
 
Aynı zaman da bu klipte kendisine Dünya'ca ünlü kemençe sanatçıları’ndan biri olan Yunan asıllı İLLEKTRA eşlik etmiştir.
 
Yaklaşık 25 yıldır profesyonel olarak müzikle iç içe olan KARADENİZ müziğinin usta ismi SAİT UÇAR'ın her çıkardığı albümü yüzbinler sattı.
 
Karadeniz de adeta bir kahraman olan Sait UÇAR kendi tarzını kabul ettirerek, sevenlerinin gönlünde her zaman yer almıştır. İsmail TÜRÜT’ün birçok albümünde imzası olan sanatçı, daha sonra Davut GÜLOĞLU, Hülya POLAT, Fadime, BİZİM GÖNÜL ve daha birçok Karadenizli sanatçının albümünde besteleriyle de yer almıştır. En çok traj yakalayan ''Davalı" ve "Madur Mudur" adlı albümü oldu. Bugüne kadar ilk defa Karadenizli bir sanatçı roman havasıyla kemençeyi bir araya getirdi.
 
Evli ve iki çocuk olan Sait UÇAR’ın çocuklarımın ikisi de kemençe ustasıdır, ayrıca büyük oğlu konservatuarda okumaktadır. Resimlerinde Ali Eşitmez imzası bulunan yeni albüm inanıyoruz ki yine hak ettiği yeri kısa sürede alacaktır. 

 
"SANANE" Albümü 
01-Sanane
02-Arpalık
03-Çınar
04-Kriz
05-Ayışığı
06-Garau
07-Bir Varmış Bir Yokmuş
08-Sevda Kötü Hastalık    
09- Rizede Bir Pazar Var
10- Ağasar
11- Yıldızlar Aya Yakın
12- Trabzonspor
 
 

 
Yoğun bir çalışma temposunda görüştüğümüz ve bizlere çok kıymetli zamanını ayıran Sait Uçar’la söyleşimize başlıyoruz.
 
Kemençe ile ilk ne zaman tanıştınız ve nasıl başladınız?
 
Ticaret Meslek Lisesinde okurken folklor öğretmenim sen Maçkalısın sen kemençeyi öğreneceksin dedi ve bana kemençe hediye etti. Şaşırdım, nasıl çalacağım dedim kendin öğreneceksin deyince kemençeyi aldım. Halen o kemençeyi saklarım. Kemençe çalmak için okuldan kaçardım. Çobancılık yaparken günlerce aylarca hiç elimden bırakmadım bu şekilde öğrendim. Kimseden de yardım almadım.
 
Kimseden yardım almadınız ama kendinize has bir kemençe çalışınız ve farklı bir yorum tarzınız var. Bu nasıl oldu?
 
Her şeyi kendimce öğrendiğim için kimseye benzemedim. Ben kemençeyi diğer kemençe ustalarına göre farklı öğrendim parmaklarımı yıllarca ters tutmuşum, dikkat ederseniz benim yay tutuşum bile farklı, böyle alışmışım çokta iyi oldu değişik bir tarz ortaya çıktı. Beni dinleyenler kemençeyi benim çalıp çalmadığımı hemen anlarlar.
 
İlk besteyi ne zaman hangi duygularla yaptınız? Toplam kaç besteniz ve kasetiniz var.
 
İlk bestem "Tütmezdi Bacaları" bu besteyi 1978 yılında ve Lise ikinci sınıfta yaptım. Şunu da söylemeden geçemem bütün şarkı sözleri kendim yazdım. Bu zamana kadar 380 bestem ve 26 adet kasetim var. Her bestemin bir hikâyesi var. Yaşadığım, tanık olduğum, gerçek hikâyelerden oluşan sözlerdir. Kasetlerim aralarında en fazla satan 760 binle Madur Mudur kasetidir. Hatta iki tanede korsan kasetimi de çıkardılar.
 
Bunlar hangileri ?
 
Bir tanesi Nişan Yüzüğü ve diğeri ise İşin İçin Sır Verme. Adlı albüm çok satmasına rağmen benim haberim olmadan çıkarılmıştır. Hatta başkasının elbisesi üzerine benim resmimi koymuşlar. Ben hepsini Allaha havale ettim.
 
Daha önceki sade kemençe ile çıkardığınız kasetlerinizin satışları nasıldı?
 
Düğünde, dernekte, gecelerde kazandığım para ile kaset çıkardım ve satışları masrafları bile karşılamazdı. Düşme el ocağına elli iki bin sattı diğerleri yirmi bin arasında gitti geldi. Ne zamanki Madur Mudur kaseti çıktı o zaman para kazanmaya başladım. Yani benim için sanat hayatımın dönüm noktası Tuba albümü oldu.
 
 
Korsancılık hakkında ne düşünüyorsunuz.
 
Korsancılıkla uğraşmak çok zor ama beni sevenlerim benim emeğimin karşılığı her zaman verirler diye düşünüyorum. Beni gerçekten sevip dinleyenler Korsan albüm almazlar. Çünkü emeğe saygılıdırlar. Şuda bir gerçek ki korsanlar bizden daha çok satıyor.
 
Bestelerinizi diğer Karadeniz Sanatçıları tarafından okunmasını ve değiştirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz.
 
Onlarla fazla uğraşamıyorum, hangi biriyle uğraşabilirim ki. Ama bence yanlış yapıyorlar. Kimseden izin almadan bir başkasının şarkılarını değiştirerek okuması onun müzik piyasasında beceriksizliğini gösterir. Takibi hakkıyla okuyanlara lafın yok. Hatta bir sanatçıya beste vermişimdir. Örneğin Nurcan’ım şarkısını 1986 yılında ben besteledim.
 
Son zamanlar da sizinde içinde olduğunuz Karadeniz müziğinde ciddi anlamda yeni bir yapılanma var. Bun konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
 
 
Kemençe Karadeniz’e has bir çalgıdır ve her Karadeniz insanı mutlaka kemençe dinler. Fakat Karadeniz müziğinin Türkiye ve Dünya’ya tanıtılması, saf kemençe kabuğundan kırılarak çoklu orkestra içinde yer alması için değişim şarttı. Karadeniz müziğinin yapısını bozmadan kemençenin imajını ve dinlenebilirliğini arttırmak için bu değişim olacak ve olmalıdır.
 
Bizi içki masalarına oturttular çal dediler, yıllarca çaldık çaldık, kafası çakır adamları eğlendirdik. Peki, ne oldu? Hiç bir şey olmadı, ne üretebildik ne de Karadeniz müziğini tanıtabildik, yöresel çalgıdan öte geçemeyen kemençeyi bakın şimdi dünyaya tanıttık.
 
Ben aslında " Kar Yağar İnce" şarksı ile bu yapılaşmayı bir öncülük edenlerdenim. Daha öncelerden de yapmıştım ama herkes bana zamanında tepki gösterdi. Tepkilerin fazla olmasından dolayı bırakmıştım. Şimdi o tepki gösterenler bu yapılaşmanın içinde yer alıyor. Buna elbette Karadeniz müziğinin yaşaması ve tanıtılması adına seviniyorum.
 
Sizi gadırga, güvende festivallerde sık sık görebiliyoruz, Fakat  düğün dernek vs. gibi yerlere fazla çıkmıyorsunuz ?
 
Şimdi size sunu söyleyeyim, benim şarkılarımı ya da başkalarının besteleriyle kendine piyasa edinenler 15 -20 milyara yeni para ile 15 -20 bine gidiyor. Ben hiçbir zaman bu kadar rakam hatta yarısı kadar bile istemedim. Yinede ne olursa olsun bu bizim milletimize fazla geliyor. Birde; artık tek başına değilsin Menajerlik sistemi, orkestra ekibin var, eskiden bir kemence bir ben alır başımı giderdim. Adam bir binlik atardı sabaha kadar çalar söylerdim.
 
Bazen bir topluluk toplardın hayranların olur, birşiler başarmışsındır fakat biri gelir iki şarkı söyler parayı götürürdü. Bize düşen bir ahbap selamı Benimde kendime ve bu piyasa şartlarına göre bir bedelim var. Bizim gibi yayla ve köy kültüründen gelen Karadeniz insanının birçoğuna göre bu bedeller düğünler için elbette ağır.
 
Son kasetiniz piyasaya çıktı. Hatta plak şirketiniz belki daha tanıtmadan biz gunyuzum. com’dan haberini yaptık. Karadeniz’in her bölgesine itap etmişsiniz. Son kasetiniz hakkında bilgi verir misiniz?
 
Son kasetimi Çınar Müzik firması ile çıkartım. İyi bir ekiple çalıştım albüm piyasaya çıktığından beri olumlu tepkiler alıyorum. Benim en büyük hayalim Türkiye’nin yöresine has bir beste yapıp kemençe uyarlamak ve dinleyicilerim duyurmaktır. İlk kez kemençe ile bir roman havası yaptım. Yarın belki bir zeybek bir köçek neden olmasın.
 
Giresunlu dinleyicilerim uzun zamandır bizim için şarkı yazmıyorsun diyorlardı. Bende " SANANE" Giresun Karşılaması şarkısını onlar için yazdım aynı zaman da albümümün ismini koydum.
 
Bu sene Trabzonspor yeni kadro kurmasına rağmen çok başarılı bir sezon geçirdi. Bizler çok heyecanlandık. Biraz şansları olsa şampiyon olacaklardı. O yüzden bende tüm Trabzonsporlulara bir şarkı armağan ettim.
 
Son kasetinizdeki özellikle beğendiğiniz şarkı hangisi?
 
Elbet hepsinin benim için ayrı yeri ve önemi vardır. "Çınar" şarkısının farklı bir yeri var o şarkıyı rahmetli babam için yazdım.
 
Güvende’yi es geçmemişsiniz?
 
Hiç Güvende’yi es geçer miyim? Size güvende ile bir anımı anlatayım; Güvende de ilk kez geliyorum yağmurlu bir hava kimse dağılmamış beni bekliyor, son sahne alan sanatçıyım. Kadırgalarda bile bu kadar coşku heyecan görmedim, özellikle Kürtün ve Torullular büyük ilgi gösterdi. Çok şaşırdım bu ilgiye, horan gülle gidiyor kimse yorulmuyor derken sahne görevlisi "Sait abi süreyi aştık bitirmemiz gerekiyor" dedi. Biraz kızarak "daha 1,5 saat oldu, bana bu kadar mı süre verdiniz" dedim. Görevli saati göstererek "abi ne 1,5 saati 3,5 saat oldu". Şaşırdım zaman nasıl geçti. Hiç unutmuyorum bu olayı. Ayrıca örümcek ormanlarını da yer verdim şarkımda örümcek ormanları hak ediyor. 
 
Aslında siz sadece Trabzon’dan ibaret değilsiniz Gümüşhane’de de hayranlarınız var. Adınız hep Kadırga ile özdeşleşti. Yıllar geldi geçti Güvende de buluştuk sizinle. Güvende maceranız nasıl başladı.
 
Beni Güvende ve sizlerle tanıştıran Ayhan KÖSE oldu. Onun vesilesi ile sizlerle buluştum. Daha önce hiç gelmemiştim. Tirebolu Torul arasının sevdiğini biliyordum ama bu kadar sevenlerimin olduğunu o zaman gördüm. Güvende artık benim hayatımda ayrı bir yer olarak duracak.
 
O yağmur altında bekleyenler büyük çoğunluğu Günyüzü köyü gençleri, bizim uşaklar, hiç Günyüzü köyünü Tönüğü duydunuz mu?
 
Elbette Günyüzü Köyünü duydum. Zaten Yaşar kardeşimi tanıyordum, daha önce görüşmüştük Sarıyer’de. Ayrıca Saffet Uzun’u tanıyorum ve Günyüzü Saitcidir ve çok sevildiğimi de biliyorum demin, dedim ya Güvende benim için artık özel diye güvende bir nevi sizi yaylanız sayılır.
 
 
Size, Karadeniz müziğine vermiş olduğunuz hizmetlerden ve başarınızdan dolayı bir plaket vermek istiyoruz.
 
Çok teşekkür ederim beni duygulandırdınız ayrıca buraya gelmekle bana süpriz yaptınız, bende bir gün gunyuzum ailesine süpriz yapıcak üstüme borç olsun tekrar teşekkür ederim.
 
Radyomuzda sizi misafir ederiz...
 
Neden olmasın seve seve gelirim, dedim ya sürpriz başka türlüde olabilir...
 
Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Tekrar görüşmek dileği ile 
 
 
Röportaj: Yaşar KARA / Ersoy İLERİ
Resimler: Eyüp KARA
Günyüzüm Haber
www.gunyuzum.com
20 / 06 / 2009
 
 
 Sait Uçar kimdir    Sait Uçar    Sait Uçar ile söyleşi 

 Okunma Sayısı : 11365      Tarih :26.08.2015


yaşar KAYA - 27.04.2016 -

Selamun aleyküm sayıt UCAR kardeşimiz karadenizimizin gülüdür çiceğidir hic solmadı solmayacada kardeşime ömür boyunca başarılar diliyorum ALLAH yar ve yardımcısı olsun


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu