29 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Röportajlar     Salih YAYLA

 Salih YAYLA

29 Mart 2009'da yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimleri yaklaştıkça başkan adaylarının yanı sıra mahalle muhtar adayları da kendisini göstermeye başladı.  • Köyün tüm sorunlarını içimde kanayan bir yara gibi göreceğim.
  • Benim dönemim diğer dönemlerden farklı olacak.
  • Benim örnek aldığım lider ABD eski başkanlarından Bill CILINTON barışçıl, samimi ve açık siyaset.
  • Tello bence Beşiktaş’ın iyisi en iyisidir. Ertuğrul SAĞLAM ile devam edilmeliydi.
29 Mart 2009'da yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimleri yaklaştıkça başkan adaylarının yanı sıra mahalle muhtar adayları da kendisini göstermeye başladı.
 

 
Günyüzü Köyü ilk muhtar adayı Salih YAYLA ile Röportajımız
 
 
Bize kendinizi tanıtır mısınız? Şuan ne iş yapıyorsunuz?
 
1977 yılında Günyüzü Köyünde doğdum. İlkokulu Günyüzü ilköğretim okulunda okudum. Kürtün Lisesi mezunuyum, evli üç çocuk babasıyım. İnşaat üzerine çalışan özel bir firmada formenlik yapmıyorum.
 
Köyümüz çok zorlu bir dönemden geçiyor, bunu bile bile muhtar adayı olmaya karar vermişsiniz. Öncelikle tebrik ediyorum bu cesaretinizden dolayı. Neden aday oldunuz?
 
Zamanında köyümüz insanı orman ürünleri hayvancılıkla ve tarımla uğraşmış. Köyümüzde bugün popüler olan meslek gurubundan hiçbir tanesi yok.
 
Mesela; elli yaşın üzerinde bir Mühendisimiz, Doktorumuz, bir Avukatımız yok. Bunu şunun için söyledim; yayla davamız var yıllardan beri para ödüyoruz, hala bir sonuca ulaşamadık. Eğer bizden biri olsa bu davayı sahiplenir ve bu gün bu dava belki köy sorunu olmaktan çıkardı. İşte bu yüzden şimdiden gelecek 50 yılın temelini atmak adına gençlerin eğitimi ve onlara yaşanabilir bir Günyüzü Köyü bırakmak istiyorum.
 
 
Sizin gözünüzde köyümüzde eksik kalan hizmetler neler?
 
Köyümüz her şeyin en iyisine layıktır. Birçok eksik şey var köyümüzde, Bakacak mevkiinden başlanmış olan yayla yolumuz hala kavuşmadı. Sınır meselemiz, Sağlık evimiz yok, Yolumuzun bir kısım yeri asfalt oldu ama Karağaç, ve Mıynatlı yanından başlayarak, Hıdır kıranına kadar olan yolumuz stabilizedir, bundan özellikle Üst mahalle sakinlerimizin mağdur olduklarını biliyorum.
 
Ayrıca gençlerimizin yararlanabilecekleri ve sosyal faaliyet yapacakları bir yer yok. Hiçbir şenlik, festival, spor v.b gibi aktivitelerimiz olmadı, olanda da başarılı olamadık. Neden? Çünkü: buna müsait bir yerimiz ve çalışmamız yok. Bir halı sahamız olabilir mesela.
Bunlar küçük gözükebilir ama aslında büyük bir hizmet eksikliğidir. Ama aşılmayacak sorun değildir.
 
Köyün tüm sorunlarını içimde kanayan bir yara gibi göreceğim. Nasıl ki ben o yaraların tedavisini yaptırmak için doktor doktor gezip derman arayacaksam, Köyün sorunlarını da bu şekilde derman bulmak için çabalayacağım. Köy için yapılacak ve benim yapacağım çok şey var.
 
Muhtar geçilirseniz ilk olarak hangi hizmetleri yapmayı düşünüyorsunuz, projeleriniz nelerdir?
 
Benim ilk projem Günyüzü Köyünün merkezine "Muhtarlık Binası" adı altında, toplantı salonu, çay ocağı olan bir yer yaptırmayı düşünüyorum.
Akköy’den başlayan, Bakacak mevkiinden birleşen köy yolunun kavuşması ve köyümüze kazandırılması, benim projelerim arasında.
 
 
Muhtarlık; maddi yönden bir getirisi olmayan ancak gönüllü olarak yapılacak bir iş bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 
Haklısınız. Benim dönemim diğer dönemlerden farklı olacak. Artık Sultan Abdülhamit dönemi değil, Dünya uzay çağını yaşıyor. Nasıl ki Japonya bugün yaşanılacak bir yer ise ve biz o ülkeyi şuan örnek veriyorsak, bende köyümüzü güzellikleriyle örnek verilecek bir köy seviyesine getirmek için, ömrümün en verimli dönemimde olduğumu düşünüyorum olanca gücümle çabalayacağım. Ben yapabildiğim her işi Allahın rızasını gözeterek yapacağım.
 
 
Örnek aldığınız bir muhtar (önceki dönemlerden) ya da bir başkan, bir devlet adamı var mı? Niçin?
 
ABD eski başkanı Bill CILINTON çünkü: Barışçıl, samimi ve açık siyaset.
 
Muhtarlık bir ekip işidir. Yeni bir aza listesi oluşturdunuz mu? Yoksa mevcut azaların tecrübelerinden yararlanıp onlara bu yönde bir teklifiniz olacak mı? Bu yöndeki çalışmalarınız ne durumda?
 
Aza muhtar vekilidir, gönül işidir ve en az muhtarlık kadar kutsal bir görevdir.  Bu yöndeki çalışmam devam ediyor. Yakında göreceksiniz.
 
Diğer seçimlerin aynısı olacak. Bu işe gönül vermiş arkadaşlarla bu görevi başarıyla yürüteceğim.
 
Seçim propagandanız ne durumda bu yönde ne tür bir çalışma içerisindesiniz?
 
Kimseden şuana kadar oy istemedim. Şayet kazanırsam benim için bana oy atanda bir olur atmayanda. Özel bir sloganım yok. Günyüzü yenilik istiyorsa gençlere yol versinler.
 
Hangi takımı tutuyorsunuz? Tutuğunuz takımda sizce en iyi olan futbolcu kim? Takımınızın yönetiminden memnun musunuz?
 
Beşiktaş’ı destekliyorum, takımın en iyisi bence Tello’dur. Yönetim teknik direktörlük konusunda yanlış kara verdi. Ertuğrul SAĞLAM’la devam edilmeliydi.
 
Günlük ya da haftalık takip ettiğiniz bir gazete dergi ve TV programı var mı?
 
Günlük gazete ve TV deki haberleri mutlaka takip ederim.
 
 
Uğraştığınız bir spor dalı ya da hobiniz var mı?
 
Önceden lise yıllarında koşu sporuyla atletizmle uğraştım. Şimdi Günyüzü Köyü için koşacağım.
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 
Yarışacak olduğum muhtar adayı arkadaşlarıma bol şans diliyorum. Bu iş öyle basit bir iş değildir. Koskocaman bir köyün vebali altına gireceksin, bundan dolayı bu iş dikkat ve itina isteyen bir iştir. Sorumluluğumun biliyorum.
 
Salih Bey sorularımızı samimiyetli ve içtenlikle yanıtladığınızdan dolayı ve bizi kırmayıp bu röportajı bizimle yaptığınız için size www.gunyuzum.com ailesi olarak teşekkür ederim. Bu yarışta size başarılar diliyorum. İnşallah köyümüze edeceğiniz hizmetler hayırlı olur.
 
Ben teşekkür ederim ve Günyüzü Köyü halkının yeni yılını kutlar. Sağlık, esenlik, mutluluk dolu yıllar dilerim.
 

 
 
Röportaj: Mümin KOZLU - Selami KARA
 
Günyüzüm Haber
www.gunyuzum.com
 Salih   YAYLA 

 Okunma Sayısı : 10080      Tarih :25.08.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu