26 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Genel Haberler     Son Dokuz Ayda Beş Terör Saldırı

 Son Dokuz Ayda Beş Terör Saldırı

Gümüşhane ve Giresun bölgesinde son 9 ay içerisinde 5 terör saldırısı meydana geldi. Olaylarda 1 sivil vatandaş şehit olurken, aralarında 1 uzman çavuşun da bulunduğu 5 sivil kişi yaralandı. Bu beş olayın failleri yapılan tüm aramalara rağmen halen bulunamadı. Tedirgin olan vatandaşlar teröre karşı birlikte durmak gerektiğini belirterek acil önlemler alınmasını istiyor.Son Dokuz Ayda Beş Terör Saldırı
 
Gümüşhane ve Giresun bölgesinde son 9 ay içerisinde 5 terör saldırısı meydana geldi. Olaylarda 1 sivil vatandaş şehit olurken, aralarında 1 uzman çavuşun da bulunduğu 5 sivil kişi yaralandı.
 
Bu beş olayın failleri yapılan tüm aramalara rağmen halen bulunamadı. Tedirgin olan vatandaşlar teröre karşı birlikte durmak gerektiğini belirterek acil önlemler alınmasını istiyor.
 

İLK SALDIRI
Gümüşhane’nin Kürtün İlçesine Bağlı Günyüzü Köyünde Terör Saldırısı / 03 Ağustos 2015
 
Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Günyüzü Köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile bir grup PKK'lı terörist arasında çatışma çıktı.
 
Gümüşhane Giresun Karayolu üzerinde Günyüzü Köyü Sazlıbük mevkiinde saat 22.30'da icra edilen operasyon sırasında bölücü terör örgütü mensubu 3 terörist tespit edildi ve Güvenlik güçleri tarafından açılan ateş üzerine bölücü terör örgütü militanları kaçtığı bildirildi.
 
Havanın aydınlanmasının ardından bölgede yapılan arazi arama ve tarama faaliyeti sonucunda, üç sırt çantası içerisinde, 59 adet 5.56 mm çap fişek, bir dolu tabanca şarjörü, 15 adet 9 mm tabanca fişeği, 6 adet 7,62 kaleşnikof piyade tüfeği fişeği bulundu.
 
Ayrıca iki adet elektrikli fünye, bir adet dijital kol saati ile hazırlanmış düzenek, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan muhtelif cins ve miktarda malzeme ile bir miktar erzak ele geçirildi.
 

İKİNCİ SALDIRI
Giresun'un Güce İlçesindeki Karakola Terör Saldırısı / 26 Eylül 2015
 
Giresun’un Güce ilçesi Jandarma karakoluna 5-6 kişilik grup terörist tarafından taciz ateşi açıldı. Yaklaşık 400 metreden yapılan saldırıda 4 sivil yaralandı.
 
Jandarma karakoluna yakınında bulunan okulun bahçesinde o esnada düğün vardı, karakola roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Seken kurşunlar düğün merasiminde ki vatandaşlara isabet etti. Kurşunların isabet ettiği 4 vatandaş çeşitli hastanelere sevk edildi.
 
Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel ise taciz ateşinin Doğankent  ilçesi yönünden yapıldığını dile getirerek, "Önce roketle atış yapıyorlar, daha  sonra tüfeklerle. Yaklaşık 5-6 kişilik grup olduğu sanılıyor" diye konuştu. Çok sayıda kurşunun çevreye isabet ettiğini aktaran Geçgel, "5  dakikalık çatışma, jandarma karşılık veriyor, daha sonra kaçıyorlar. Duvarlarda  mermi izi var. Hedef jandarma. Jandarmaya yakın yerde okul var, oraya isabet  ediyor" ifadesini kullandı. 
 

Giresun'un Tirebolu İlçesine Bağlı Aslancık Köyünde Terör Saldırısı / 02 Ekim 2015
 
Giresun'un Tirebolu ilçesi Aslancık köyü mevkiinde devriye görevi yapan jandarma timine yönelik terör örgütü mensupları tarafından düzenlenen silahlı saldırıda bir uzman çavuş yaralandı.
 
Giresun'u Gümüşhane'ye bağlayan karayolu üzerinde devriye görevi yapan jandarma timine bugün saat 15.30 sıralarında Tirebolu ilçesi Aslancık köyü mevkiinde terör örgütü mensupları tarafından saldırı düzenlendi.
 
Açılan ilk ateşte bir uzman çavuş yaralandı. Yaralı uzman çavuş Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Bölgeye çok sayıda jandarma komando ve özel hareket polis ekipleri sevk edildi.
 

Yaşmaklı Barajında Saldırısı 1 Şehit / 01 Mayıs 2016
 
Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi bağlı Üçtaş Köyü sınırları içinde bulunan Yaşmaklı Barajı'nda çalışanlar, terör örgütü mensuplarının saldırısına uğradı.
Su seviyesi göstergelerinin çalışmadığı için bakım onarım görevlisi iki HES çalışanı arıza bölgesine gittiler. Görevliler, jeneratör odasının kapısının kırıldığını ve futbol topu büyüklüğündeki, etrafında kablolar olan top şeklindeki bir malzemeyi görünce, bomba düşüncesiyle olay yerinde uzaklaşmak istedi.
 
Araçla uzaklaşmak isteyen HES görevlileri, terör örgütü mensupları tarafından uzun namlulu silahlarla karşılıklı çapraz ateşe tutuldu.  Elektrik görevlisi Adil Bülbül adlı sivil vatandaşı Göğsüne isabet eden mermiyle yaralandı.
 
Olayın ardından ilk olarak Doğankent Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan ardından da Giresun İlhan Özdemir Devlet Hastanesi'ne sevk edilen ve burada ameliyata alınan Bülbül’ün ameliyat sonrası akşam 22.30 sıralarında kalbi durdu. Şehit oldu.
 
Kürtün Belediye Başkanı Ahmet Kanat’ın da damadı olan Adil Bülbül Kürtün ilçesinde düzenlenen cenaze töreni sonrası Yukarı Uluköy Mahallesinde gözyaşları arasında toprağa verildi toprağa verildi.
 

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesine Bağlı Üçtaş Köyünde Terör Saldırısı
Teröristler Baraja Saldırdı / 05 Mayıs 2016
 
Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyü sınırları içerisinde saat 22:00 sularında Üçtaş Köyü sınırları içinde bulunan Yaşmaklı barajından Akköy II Hidroelektrik Santrali’ne su taşıyan cebri borulara terör örgütü tarafından saldırı düzenlendi.
 
Üçtaş Köyü sınırları içinde KEZ mevkiinde gelen patlama sesleri üzerine olay yerine giden Güvenlik Güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çatışma çıktı. Yaşanan patlamanın ardından zaten bölgede bulunan güvenlik güçleri Yaşmaklı Barajı'nın 5 kilometre yakınında 3 kişilik terörist grubuyla sıcak temas sağladı.
 
Gece karanlığında ve yoğun yağmur yağışında gerçekleşen çatışmanın ardından gece karanlığından faydalanan teröristler sık ormanlık alanda kaçtı. Bölgenin sarp ve dik bir araziye sahip olması nedeniyle zor şartlar altında görev yapan güvenlik güçleri, operasyonlarına devam ediyor.
 
Ayrım tünelindeki vana dairesini ve kontrol sistemlerine patlayıcı maddelerle düzenlenen saldırıda hasar alan cebri borudan çıkan sular büyük bir heyelan ile Harşıt çayına aktı. Harşıt çayında su seviyesinin yükselmesiyle tedbir amaçlı bazı ev ve işyerleri ile Üçtaş Köyünde bulunan Yatılı Bölge Okulu boşaltıldı.
 
Teröristlerin geçtiğimiz Pazartesi günü aynı barajda arıza gidermeye giden elektrik ustası Adil Bülbül’ün (41) baraj gövdesindeki bomba düzeneğini fark etmesi sonucu uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen saldırıda şehit eden teröristler olduğu tahmin ediliyor.
 
 
Resimler / Üçtaş Köyü / BABAYİĞİT
 Son   Dokuz   Ayda   Beş   Terör   Saldırı 

 Okunma Sayısı : 8778      Tarih :06.05.2016


köyü - 7.05.2016 -

pkk serefsiz


Seher Canyurt - 6.05.2016 -

Elini kolunu sallayarak geziyor piçler...Vali operasyon için izin mi vermiyor?


Memati - 6.05.2016 -

Artvinliler ile Rizelileri daha anlıyor insan


Caner - 6.05.2016 -

Kolin ne mi yaptı? ormanımızı katletip terörist yığdı. Yeter artık.


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu