29 Ekim 2020
  Ana Sayfa     Kültürümüz     Yöresel Düğünlerimiz

 Yöresel Düğünlerimiz

Dünür Gitme (Kız İsteme): Köyümüzde evlilikler genellikle görücü usulü olur fakat köy ortamı küçük bir ortam olduğu için kız erkeği erkekte kızı az çok tanır.Köyümüzde Kız İsteme, Nişan Ve Düğün Gelenekleri
 
Dünür Gitme (Kız İsteme): Köyümüzde evlilikler genellikle görücü usulü olur fakat köy ortamı küçük bir ortam olduğu için kız erkeği erkekte kızı az çok tanır.
 
Son yıllarda ise görücü usulü ağır ağır kalkmaya yüz tutmuştur. Yani evlenecek delikanlı gençlerimiz sevdiği bir kız varsa bir şekilde bunu ailesine duyurur. Gencimiz herhangi bir kızımızı belirlemedi ise ailesi münasip bir kız aramaya başlar. Bu köyümüzden olabileceği gibi çevre köylerden veya başka yerlerden de olabilir.
 
Gelin adayı belirlendikten sonra dolaylı bir şekilde kız evine haber gönderilir veya bazen de habersizce ön ziyarete gidilir. Dünürcülükte yanlarına çikolata, bisküvi, çay, şeker vs. gibi hediyelerde götürülür. Dünür giderken erkek tarafının büyükleri yanlarına köyün ileri gelenlerinden bir kaç kişi alırlar. Ziyaret sebebi dile getirilir. Bu arada nezaket gereği kız, kahve getirme veya bir şeyler ikram etme bahanesiyle, her gelen dünüre çıkar, kendini gösterir. Kız, dünür yakınlarınca baştan aşağı süzülerek tetkik edilir ve dünürler müsaade isteyerek evden ayrılır. Bütün bu tetkiklerden sonra dünürler kızı beğenmiş ise, ikinci kez dünürlüğe gelinerek, Allah'ın emri ve Peygamberin kavli ile kız istenir. Kız tarafı bu arada düşünmek için kızlarına sormak için fırsat ve müsaade isterler. Kız tarafı bu arada dünür olacak aileyi tanıyorlarsa daha çabuk karar verirler ancak dünürler yabancı ise çevresini araştırıp münasip birileri olup olmadığına karar verirler.
 
Ailenin ekonomik durumunu göz önüne alırlar. (Büyüklerimizin anlattığına göre eskiden kız tarafı erkek tarafının tarlası çok mu? Hayvanı var mı? Bunlara bakarmış. Erkek tarafı ise kızın güçlü kuvvetli olmasına dikkat edermiş. Tarlada verimli çalışabilmesi için). Nihayetinde son dünür gidişinde kız tarafı kabul ederse söz kesilir, duası yapılır ve kahveler veya çaylar içilir. Bu arada düğün için bir takım planlar yapılır. Nişan yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa tarihine karar verilir. Alınması gereken çeyizler ve altınlar belirlenir.
 
Gelinlik ziyareti:
Erkek tarafı hem kaynaşmayı sağlamak hem de ilişkileri sıcak tutmak amacı ile zaman zaman kız evine gelinlik ziyaretinde bulunurlar. Bu arada elleri boş gitmezler. Çeşitli hediyeler ve çeyizlik malzemelerde götürüler.
 
Nişan:
Nişan için davetiye olmaz bunun yerine kız tarafı veya erkek tarafı genellikle genç kızlar/erkekler köyü kapı kapı gezerek nişana davet ederler. Köyümüzde şu an için düğün salonu olmadığından evlerin önünde müsait bir alanda nişan yapılır. Nişanı daha çok kadınlar ve kızlar kendi aralarında eğlenerek yaparlar çalgı olarak kemençe tercih edilir. Eğlencenin başında damat ve geline nişan yüzükleri takılır alkışlanır. Nişanda da geline bir miktar para, altın ve çeşitli hediyeler takılarak nişan sona erer.
 
Kına:
Düğünden bir gün önce kız evinde yapılır. Nişan ve düğünde kullanılan çalgılar eşliğinde gerçekleşir. Düğüne gelemeyecekler takılarını yine kına gecesi takarlar. Gelin adayının eline kına yakılması sırasında genç kızlar elinde kına tesisi üzerinde yanan mumlarla gelinin etrafında halka oluşturarak daireler çizer ve söyledikleri hüzünlü şarkılar eşliğinde kınası yakılır. Bu arada gelin ağlayana kadar şarkı söylenir mutlak gelin ağlatılacaktır. İsteyen o anda kendi eline kına yakar ve kına gelen bayan misafirlere dağıtılır.
 
Düğün:
Günyüzü köyünde düğün davetiye ile yapılır. (Eskiden sabun dağıtılır ve mısır toplanırdı) düğün günün öğle saatlerinde misafirlerin gelmesiyle başlar. Köyümüz eğlencesinde Karadeniz’in kültürünü benimsemiştir ve bütün eğlencelerimizde kemençe ile çalınan tüm horan çeşitleri düğünlerimizde sergilenir. Sık horon, Sallama, Cemo, Hoşbilezik, Fadime oyunu en çok oynanan oyunlarımızdır. Kemençe çalan sanatçımıza ‘‘mehtar’’ denir.
 
Gelinin düğüne alanına gelmesine ‘’gelinci alayı’’ denir. Düğün yerine toplanan halk toplu halde gelin evine geder ve gelini konvoy halinde kemençe eşliğinde düğün yerine getirir. Geline ait özel eşyaların konulduğu çantaya ‘‘habe’’ denir ve kız halası, yoksa teyzesi tarafından taşınır. Gelici kız evine geldiğinde haberi kapıyı kapatır ve kimseyi içeri sokmaz erkek tarafı bahşişle kapıyı açtırır. Hazırlığı tamamlanan gelinin erkek kardeşi tarafından (yoksa yakını) beline bahşiş karşılığında kuşak bağlanır. Mehtar’ın çaldığı gelin ağlatma havası ile gelin evden çıkar.
 
Gelin düğün evine gelene kadar geçtiği sınırların ve dere akarsuların bahşişini erkek tarafından alır. Düğün yerine gelen gelinci alayı ile esas eğlene başlar. Gelinci alayında bayrak taşıyan kişi tarafından düğüne gelen misafirler yemeğe götürülür. Düğün eğlencesine ara verilir ve merasimi gerçekleştirilir buna ‘‘gıyo donatma’’ denir. Herkes takısını köyün imamlarına verir, imam da gelin damat adına teşekkür eder, dua eder gelin ile damat’ın önünde duran masanın üzerine parayı bırakır.
 
Takı işleminden sonra eğlence kaldığı yerden devam eder. Uzaktan gelenler dağıldıktan sonra gelin, düğün yerinden toplu halde damat evine götürülür. Bu esnada damat evli ve bekâr sağdıçlarını yanına alarak evin çatısına çıkar, gelini burada karşılar. Gelin kapıya yaklaştığında bir şemsiye açar. Damat, fındık ve bozuk parayı üzerine atar. Kapı eşiğine bırakılan ibrik veya tencereye tekme atarak gelin içeri girer, bereket getirsin diye bir kısım un ve mısırı mutfağa saçar. Damat’ın bekâr sağdıcı bahşiş karşılığında oklava ile gelinin yüzünü açar ve kadınlar kendi aralarında küçük bir eğlence yaparak düğün tamamlanır.
 
Nikâh:
Bu merasim ancak her iki tarafın yakınlarının taraftarlarından aldıkları vekâletnamelerle (gizli söz senedi) olur. Mesela kızın yakın akrabalarından birisi yanına iki şahitle mahallenin imamını alarak mahalle imamı vekâletnameler muvacehesinde nikâhı kıyar. Duasını yapar, bu suretle imam nikâhı kıyılmış olur. Bunu müteakip günlerde de medeni nikâh kıyılır ve resmen karı kocalıkları ilân edilir.
 
Çeyiz Asma:
Çeyiz, gelin çıktığı gün asılır. Kızın sandıkta ne kadar eşyası varsa bir odaya serilir, duvarlara asılır. Burada gelin kızın bizzat kendi eliyle işlediği işler, danteller, örgüler, entariler, iç ve dış çamaşırları, terlikleri çorap ve ayakkabılarına kadar her şey teşhir edilir. Yanı başında kızın yatak, yorgan ve bakır takımları da bulunur. Çeyiz görmeye yakın akrabaları ve komşuları çağrılır.
 
Not: Düğün geleneklerimiz her düğünde aynı olmayıp ufak tefek değişiklikler gösterebilmektedir. Yazımızda unutulmuş veya eksik kalmış konular bulunabilir. Bu sebeplerden dolayı affınıza sığınıyoruz.
www.gunyuzum.com
 Yöresel   Düğünlerimiz 

 Okunma Sayısı : 10779      Tarih :25.08.2015


Ad-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu