28 Eylül 2020
  Ana Sayfa     Günyüzüm Editör     Günyüzü Köy Konağı İstiyor

 Günyüzü Köy Konağı İstiyor


EDİTÖR
 
GÜNYÜZÜ KÖY KONAĞI İSTİYOR
 
Günyüzü Köyü dışardan bakıldığında bağlı olduğu Gümüşhane’nin en büyük köylerinden biridir. Kürtün ve Gümüşhane siyasetine şekil verebilecek seçmene sahip, kalabalık, genç nüfusu olan, bakkalları, kahveleri hatta bilardosu ve internet cafesi olan ender köylerden biridir. Gel gör ki, kalabalık nüfusa sahip olmak gelişmiş köy anlamına gelmiyor. İçine girdiğinde, dar-bozuk yollar, yarı yamalı asfalt, tamamlanmamış alt yapı, su sorunu tam olarak çözülmemiş, hiçbir bir sosyal tesisi olmayan bir köydür. Kalabalık köylerin ihtiyacı fazla olur. İhtiyaç da fazla hizmetle çözülür. Sözün özü de şu ki, son yıllarda 3-5 mikser yol betonu haricinde doğru dürüst bir hizmetinde geldiği yoktur.
 
Hizmet konusunda nankör olmamak lazım, bir çok şehirlere kurulamayan, modern çelik direkler ile elektrikleri çekilmiş 2-3 tane baz istasyonumuz var. 800 bin ağaç kesilerek ortasına kurulmuş alabalık avladığımız barajımız var. 50-60 virajla doğa katliamı sonucu kullanılmayan yolumuz ve dünyanın en uzun cebri boruları döşenerek yapılmış HES’imiz var. Köy tüzel kişiliğine ait yere yapılmış olan okulumuzun ve sağlık ocağımızın hemen yanında şalt sahamız var. Ha birde, Harmancık şenlik alanına Kolin tarafından 3 tahta parçasıyla yapılmış köprümüz var.
 
Kendimizi kandırmanın gereği yok. Biz büyük köy değil büyük ilgisiz köyüz. Şu ana kadar Sazlıbük mevkiine yapılmış teknolojik sınıfları, gelişmiş cihazların olduğu laboratuvarı, donanımlı atölyelerin olduğu meslek lisemiz olmalı. Köyde meslek lisemi olur mu diyenlere, hadi lisemiz olsun. Yanında halı saha çok mu olur?
 
Özellikle cenaze, düğünlerde büyük bir park sorunu yaşıyoruz. Zaten dar olan yollarımıza bir de araç park edildiğinde yol geçişe kapanıyor. Yolların genişletilmesi gerekiyor. Bundan sonra yola sıfır ev yapılmaması konusun milletin bilgilendirilmesi gerekir. Köy yollarında artık ralli yarışı yapılır hale geldi. Hız yavaşlatıcı bariyerlerin yapılması gerekir.
 
Köyümüze çöp konteynerları yeni geldi. İnsanlar artık dere yataklarına çöp atmıyor. Fakat çöp konteynerları yetersiz ve hafta bir gün alındığı için bu sefer çöpler konteynerların olduğu yerde oluşuyor. Daha fazla çöp konteynırları yada çöpleri haftada en 2 kez alınması gerekir.
 
Su sorunu hem yaylada hem de köyde başlı başına bir sorun, özellikle Cami Mahallesinde oturanlar şebeke suyundan hiç faydalanamıyor. Bu konun bir an önce çözüme kavuşması gerekir. Hem de bir an önce. Aynı şekilde alt yapı sorunu da büyük, Kanalizasyonlar yetersiz, iyi yapılmamış yavaş yavaş patlak vermeye başlamış, patlak veren yerlerinde onarımı zamanında yapılmıyor.
 
Ülkemizde artan terör olayları bölgemizi ve köyümüz de etkiledi. Ülkemizin olduğu gibi Köyümüzün de en önemli sorunu güvenliktir. Yerli yabancı birçok araç girişi oluyor. İsteseler yabancılar çok rahatlıkla köyde dolaşabilir ve gizli faaliyetler yürütebilir. Güvenliğimiz artırmak, hırsızlığı önlemek için köyün belirli noktalarına MOBESE Kameralar yerleştirilmesi güvenlik adına iyi bir çözüm olabilir.
 
Köyümüz köyden çok bir ilçe görünümündedir. Hepsi betonarme tek-çift daireli, çok katlı evler binalar bulunmaktadır. Yapılan binaların iç görünümü kadar dış görünümü de önemlidir. Çoğu yapılarımızın diş kaplamları yapılmamış tuğla görünümlüdür. Güzelim köy varoş görüntüsündedir. Destek veya Hibe fonuyla evler dış izolasyonu yapılıp rengârenk boyanarak iyi bir görünüm sağlanabilir.
 
Köy girişine ‘’GÜNYÜZÜ KÖYÜNE HOŞGELDİNİZ’’ ve ‘’GÜLE GÜLE’’ tabelası asılması da köyümüze gelen misafirlere bir jest ve saygı gösterdiğimizi ifade eder.
 
Belki bizim tek başımıza çözemeyeceğimiz ama öncülük edebileceğimiz diğer bir sorun ise Yayla yollarının asfaltlanmasıdır. Bölgemizdeki Harmancık, Kazıkbeli, Güvende gibi büyük şenlikler yapılıyor.  Bu yolları sadece biz köylüler kullanmıyoruz. Geri geldiğinde bir Karadeniz kullanıyor.  Her sen tesviye yada 50-100 metreküp betonlamayla olacak iş değil, Kürtün köy muhtarları bir araya gelerek en azında Örümcek yayla yolunun asfaltlanması için bir baskı oluşturabilir. Kalıcı, uzun vadeli, sel sularına ve çökmelere dayanıklı bir yol yapılmasını istemek herkesin hakkıdır.
 
Her iki mahallede düğünlerimizin, cenazelerimizin, köy toplantılarımızın yapıldığı bir köy konağı, içinde mutfağı, çay ocağı, düğün salonu, yatakhanesi, muhtarlık ofisi olan köy konağı olmalı. Taziyeye gelen akraba-dostlarımızı ve misafirlerimizi ağırlayacak, düğünlerden yemeklerimiz pişirileceği ortak bir ev, konaklama yeri.  
 
Yıllardır hayalimiz olan “Köy Konağı-Misafirhane” özlemini gidermek istiyoruz. Kalabalık cemiyetler, okul bahçesinde, cami avlularında, tarla düzlüklerinde ve yol kenarlarında artık ağılanmıyor. Günyüzü Köyü viraja sığmayacak kadar kalabalık bir köydür. Türkiye’nin her bölgesine dağılmış ve dostlar edinmiş bir halktır. ‘’Büyük düşünmemiz gerekiyor köyümüz büyük’’
 
Biz dereleri suları yukarı akıtan bir milletiyiz.  Köy konağı nedir ki, istesek bir aya inşaatına başlarız.
 
Başlayalım.
 
Editör/Günyüzüm HaberAd-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu