28 Eylül 2020
  Ana Sayfa     Numan  ÇAK     SİTEMİN VAR

 SİTEMİN VAR


 
SİTEMİN VAR
7. HARMANCI YAYLA ŞENLİĞİ
 
Sevgili gönül dostları, hepinize sevgi ve selamlarımı sunarım. Rüyalarımızı süsleyen bizleri bir araya toplayan 7. Harmancı Yayla Şenliğimizi Allah’ın izniyle yüzümüzün akıyla eda etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
 
Şenliğin yapılmasında bizlerden desteğini esirgemeyen Gümüşhane Valimiz Sayın Okay MEMİŞ, Kürtün Kaymakamımız Mehmet DUTGUN, Kürtün Belediye Başkanımız, Ahmet KANAT, kemençeleriyle halkımızı coşturan sanatçılarımız, Günyüzü Köyü Muhtarı Mustafa TEMEL, Üçtaş Köyü Muhtarı Soner MERAL, Siyasi parti temsilcilerine ve maddi katkı sağlayan sponsorlarımıza, asayişi sağlayan güvenlik kuvvetlerimize, derneklerimize ve sesimizi dünyaya duyuran sitelerimize, teşekkür eder saygılarımı sunarım. Şenliğe katılarak o vadileri şenlendiren misafirlere, köyümüzün korkusuz koca yürekli insanlarına şükranlarımı sunuyorum.
 
 
Sevgili gönül dostları, bu memleket bu vadiler bizim. Buraların başka sahibi yok. Bizler böyle sosyal faaliyetlerde el birliği gönül birliği yapmalıyız. Korkmadan, yılmada, hava muhalefetlerine aldırmadan, başımıza kar dolu yağsa da, bu şenliği sahiplenip çoluk-çocuk, yaşlı-genç, tüm köy halkı olarak fedakârlık yapıp orada olmalıydık. Güzel havalarda sorunsuz durumlarda herkes geliyor. Geçerli mazereti olmadan şenliğe katılmayan tüm Törnük halkını şahsım adına kınıyorum.
 
Sevgili gönül dostları, bu şenliğe katılan çevre illerden gelen tüm esnaf arkadaşlar tüm birikimlerimize ortak olup eyvallah diyerek çekip gidiyor. Yaklaşık olarak köylümüzün cebinden 400-500 bin TL maddi bir para çıkıyor. Bu şenlikte bizlerin kazancı sadece gurbetçilerimizle, misafirlerimizle tanışmak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek ve bu ata yadigârı toprakları sahipsiz bırakmamaktır. Şenlik için gurbetten gelenler maddi olarak daha çok yıpranmaktadır.
 
 
Birileri fedakârlık yapıp mücadele ediyor. Sponsorlar bulunuyor maddi manevi her konuda destek oluyor şenlik komitesinin stresten midelerine kramp giriyor. Her şey programlanmış, sen halk olarak ürkeklik korkaklık yapıp ‘’bana ne’’ diye şenliğe katılmıyorsun. Bu ne Törnük halkının dik duruşuna nede milliyetçiliğine sığar. Bu dünya var oldukça neslimiz devam ettikçe, her yıl şenliğimiz yapılacaktır. Bunu tersi düşünenleri ne bizler ne de tarih affeder. Şenliğinize teşvik eden misafirliğimiz veya kendi köylülerimiz bazı çalışmaların dışında kalıyoruz. Fakat gerçekten bu faaliyet meşakkatli ve fedakârlık isteyen bir durumdur.
 
 
Bizler Törnüklü olarak kaç tane köyün, ilçenin hattan illerin yapamadığı organizasyonuna imza atıyoruz ne mutlu bizlere. Bu uğraşlara rağmen emeği olmaya sadece bu vadileri şenlendirmek, dostluğu pekiştirmek, yeni insanlarla tanışmak ve çimlerin üzerini çiçekler gibi rengarenk süslemek gerekirken maalesef bu sorumluluğu dahil kendimizde hissetmiyoruz. İnsanlar yaşantıları boyunca sorumluluk taşımalı sadece kendisi için değil toplumu ve ülkesi içinde bir şeyler yapmalı kalbinin en ücra köşelerine kadar bunu hissetmelidir. Hayırda ve sosyal alanlarda yarış içinde olmalıyız. Yüce peygamberimizin hadisinde; ‘‘Sizlerin en hayırlısı insanlara faydalı olanınızdır.’’ diyor.
 
 
Sevgili gönül dostları, gün birlik günüdür, kucaklaşma günüdür. Sevgi saygı küskünlüklerden vazgeçme günüdür. Geçmiş yıllara baktığımızda sefaletler yaşadık, fakirlikler gördük. Fakat yine de mutlu huzurluyduk. Dünya teknoloji yarışında her şey var yaşam standartı en üst seviyede ama huzur yok. Bu yazdıklarım kimseyi rahatsız etmesin gerçekleri yazıyorum yazmaya da devam edeceğim. Atalarımızı bizlere bıraktığı o dağları birilerine peşkeş çekip proje sahalarına, doğa düşmanlarına bırakmamalıyız. Her zaman dik vakarlı duruşumuzu ortaya koyup o vadilere sahip çıkmalıyız. Çekip çekiştirmeden, kırılıp darılmadan bir araya gelip, insanlarla değil fikirlerimizle mücadele etmeliyiz. Allah’a şükür her makamda insanımız var. Onların görüş ve düşüncelerini dikkate alarak köyümüzün geleceğine yön verip, birlik ve beraberliğimizi kalıcı kılmalıyız. Gelecek seneki 8. Harmancık Yayla Şenliğimizin daha güzel olması için var güzümüzle çalışıp, muhtarlarımız ve şenlik komitesiyle istişarede bulunup maddi manevi destek sağlamalıyız. Törnük halkı olarak bize de yakışan budur.
 
 
 
Sevgili gönül dostları, seven sevmeyen tüm kardeşlerime en derin sevgi ve selamlarımı sunar, gelecek yıl o vadilerde kucaklaşmak dileğimle hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Yüzünüzden gülücükler, cebinizden paracıklar, vücudunuzdan sağlıcaklar eksik olmasın
 
 
 
27.07.2016
Numan ÇAKAd-Soyad
E-Posta
Yorum
 
Güvenlik Kodu